Aj keď nový ročník najpopulárnejších futbalových podujatí na svete (okrem EPL určite aj Liga Majstrov UEFA) už dávno začal, silnejúci tlak na vymedzený predaj vysielacích práv a s tým spojená ich ochrana na jednotlivých trhoch spôsobila, že sa bežný konzument najlepšieho futbalu na planéte nedostane k vysielaniu len tak – jednoducho a hlavne lacno.

Na každom trhu pôsobí určitý mediálny poskytovateľ, ktorý si necháva za prenos živých zápasov pravidelne priplatiť a zväčša vôbec nemá divák možnosť voľby konkurenta, pretože vysielanie zakupuje jeden výlučný vlastník na to ktoré územie, ako je to u nás s Orange (s niečím sa ale predsa podelil s Telekom-om). Môžu sa teda o práva deliť, ale vždy je to niečím podmienené a futbalový fanúšik je tak nútený kupovať viacero predplatených služieb na to, aby mohol vidieť svoj obľúbený šport. Má tak možnosť si zakúpiť osobitne jeden paušál od jedného poskytovateľa v prípade Ligy Majstrov a zároveň od druhého zase živé vysielanie anglickej Premier League 2019. Keď to spočíta, môže to byť až niekoľko desiatok eur mesačne a to núti každého fanúšika premýšľať nad inými alternatívami. Nevieme či jeden alebo druhý operátor vysiela všetky zápasy na živo, ale podľa online programu to tak nevyzerá. Zvlášť v prípade, že chcete pozerať len svoj obľúbený tým, je vysoko pravdepodobné, že ho nemusia akurát v ten večer prenášať na živo na obrazovke. Niekto má rád len slovenský alebo český komentár, niekto rád anglický, obzvlášť v prípade anglickej futbalovej ligy. Ako teda hľadať alternatívy?

 

Kde hľadať ďalšie zdroje vysielania Ligy majstrov a Premier League pre rok 2019/2020?

Je ich niekoľko a okrem tradičných slovenských operátorov popísaných vyššie sa budeme venovať aj ďalším možnostiam primárne s použitím VPN služieb:

 

  1. Tradičné vysielanie cez DSL, optiku alebo satelit

Tu sú možnosti jasne dané a rozdelené:

Telekom – anglická Premier league. Nie všetky zápasy sa však vysielajú na živo. Bol vytvorený špeciálny TV kanál (pôvodne Digi TV 4 HD) s názvom Premier Sport, na ktorom máte možnosť sledovať nielen 1. anglickú futbalovú ligu, ale napr. aj druhú, Football League Championship. Ostrovný futbal má tak veľmi dobré zastúpenie a k tomu slovensko/český komentár. K aktuálnej ponuke programov a predplatného sa dostanete cez tento baner nižšie:

 

Anglická futbalová liga na Digi TV

 

Orange – Liga majstrov UEFA. Nielen ročník 2019/2020 sa zdá byť zaujímavý a zvyšujúce sa príjmy z prenosov dokazujú, že fanúšikovia majú najlepší klubový turnaj na svete naozaj radi. Predplatné je buď formou paušálu k už existujúcim balíkom, ktoré majú predplatitelia zaplatené alebo formou jednorazových mesačných poplatkov (12 eur za mesiac). Nie je pritom potrebné byť abonentom niektorých služieb Orange TV, ale stačí zakúpiť buď špeciálny USB hardvér, ktorý sprístupní obraz do vášho TV prijímača, resp. stiahnuť aplikáciu a sledovať futbal cez mobil či tablet. To asi nebude dva krát príjemné, ale je tu aj táto v celku praktická možnosť. Okrem toho spolu s Telekomom zdieľa Orange aj niektoré zápasy anglickej Premier league, čím je ponuka ešte zaujímavejšia. Bližšie info na webe Orange SK.

 

  1. Vysielanie nielen futbalu cez internet s pomocou VPN

Okrem tradičných free streamovacích webov s odkazmi do neznáma pri zväčša súčasnej tragickej kvalite spojenia a obrazu, je úplne legálne možné sledovať anglickú Premier League (EPL) prostredníctvom rôznych VPN služieb. Vyberáme niekoľko alternatív ako sledovať anglickú futbalovú ligu hlavne v prípadoch, keď nie je možné využiť klasické formy sledovania prostredníctvom slovenských operátorov alebo tiež napríklad v prípade, že ste na cestách alebo sa nachádzate mimo SR. K tomu tiež dobre poslúžia aplikácie jednotlivých poskytovateľov TV vysielania, ktoré sú určené pre všetky mobilné platformy súčasnosti ako sú mobily či tablety.

 

Ako streamovať Premier League cez UK

Začneme pre porovnanie ako je to sledovať EPL priamo cez Sky sports. Že to nie je lacné, asi tušíte a preto ponúkame aj ďalšie alternatívy nižšie. Ale k veci: Sky Sports a BT Sport sú držiteľmi živých vysielacích práv pre väčšinu futbalových zápasov Premier League v UK. Obidve tieto služby fungujú na princípe predplatného, čo znamená, že neexistuje spôsob, ako ich sledovať bez platenia mesačných poplatkov. Sky je hlavným vysielateľom s právami na 128 zápasov, zatiaľ čo spoločnosť BT bude vysielať 52. Sky Sports je väčšinou fajnšmekrov futbalu stále považovaná za najlepší spôsob streamovania futbalu. NowTV je britská streamingová služba vo vlastníctve Sky, ktorá umožňuje nakupovať týždenné alebo mesačné predplatné na Sky Sports cez tzv. gift cards, čo sa hodí pokiaľ nedisponujete anglickou kreditnou kartou. Ak chcete takúto kreditku vybaviť rýchlo a online bez problémov, skúste Revolut účet. Športový pas NowTV Sky Sports stojí 8,99 GBP denne, 31,99 GBP (49,90 USD) mesačne alebo 199 GBP po zvyšok sezóny. Zákazníci spoločnosti BT Broadband môžu sledovať futbal naživo pomocou britského športového balíka BT alebo pomocou aplikácie BT Sport.

V roku 2019/2020 spoločnosť Amazon Prime získala vysielacie práva na 20 zápasov Premiership. Ak chcete sledovať tieto zápasy, pomocou VPN služby sa prihlásite na odber služby Prime tak, ako keby ste boli vo Veľkej Británii. Stojí to 7,99 GBP mesačne. Príjemné na Prime Video je to, že na službu je veľmi ľahké prihlásiť sa iba cez e-mailovú adresu a vykonať jednoduchý spôsob platby. Ak ste predplatiteľom niektorej z vyššie uvedených služieb, ale ste mimo Spojeného kráľovstva – teda napríklad na SK, stačí sa prostredníctvom VPN služby pripojiť  k serveru vo Veľkej Británii a pokojne sledujete zápasy… Poďme si to ale ukázať aj lacnejšie, všetko legálne.

 

Ako streamovať Premier League cez USA

NBC TV (v angličtine) a Telemundo TV – odnož NBC  v španielčine sú výhradnými držiteľmi práv na všetky živé zápasy Premier League (EPL) na severoamerickom kontinente.

NBC má teraz k dispozícii dva samostatné balíčky predplatného. Matchday Pass stojí 39,99 dolárov a garantuje prístup k 140 naživo prenášaným zápasom EPL. Za ďalších približne 25 dolárov môžete získať plný prístup k Premier League ku všetkým zápasom – t.j. 380 živých prenosov, resp. k ich následnému prehrávaniu na vyžiadanie (on demand). Takže sa stačí prihlásiť (vytvoriť účet) a zaplatiť napr. cez Paypal. EPl nájdete na www.nbcsports.com/gold/premier-league

Ak ste mimo USA a chcete takto sledovať EPL, môžete použiť ktorúkoľvek z týchto uvedených sietí v tabuľke porovnávaných VPN a sledovať tak EPL z ktorejkoľvek krajiny, napr. aj zo Slovenska. Stačí sa prihlásiť na odber a pripojiť sa k VPN serveru z USA.

 

 

Ako streamovať Premier League cez Indiu

Star Sports

Indický TV operátor Star Sports na https://www.hotstar.com je malý klenot, pokiaľ ide o streamovanie EPL futbalu. Star Sports na svojej webovej stránke uvádza, že vysiela zápasy Premier League na svojich TV kanáloch Star Sports Select 1, Star Sports Select 2 a na Hotstar webe pri cene zhruba 1,19 dolárov mesačne. Zaujímavá cena, čo poviete! Futbal nájdete na tejto www: www.hotstar.com/sports/football . Komplikáciu môže spôsobiť samotné platenie služby, keďže je potrebné mať/splniť niektorý spôsob platby typický pre Indiu.  Poznámka: túto službu sme neskúšali, takže si ju preverte ešte raz, najmä spôsoby patby.

Ak ste na cestách alebo cestujete do zahraničia, budete potrebovať aplikáciu Hotstar (https://play.google.com/store/apps/details?id=in.startv.hotstar) na streamovanie zápasov. Ak sa nachádzate v inej krajine ako Indii, na prístup k službe Hotstar budete samozrejme potrebovať sieť VPN. Všetko, čo musíte urobiť, je prihlásiť sa na odber služby v tzv. Watchlistoch a pripojiť sa k serveru VPN v Indii. Služba ponúka 2 formy predplatného, na sledovanie futbalu postačuje služba Hotstar VIP, kde sú zahrnuté všetky športy. Okrem EPL je to napríklad tiež kriket a hlavne majstrovstvá ICC Cricket World Cup (CWC) 2019, Formula  F1, Tenisové grandslamy na živo, ďalší futbal, hokej, badminton či stolný tenis.

 

 

Existuje ešte niekoľko ďalších možností ako sledovať EPL, ale vzhľadom na náš geografický priestor sú to možno skôr okrajové možnosti, možno však stoja za vyskúšanie:

  • Nový Zéland: Spark sport TV, web: https://www.sparksport.co.nz/, ponúka prenos zápasov EPL približne za 12 dolárov mesačne. Nová online TV platforma so začiatkom vysielania od roku 2019 ponúka široké portfólio športových prenosov – EPL, NBA, WRC, F1, tenis či rugby.
  • Austrália: Optus sport TV, web: https://sport.optus.com.au/, to isté ako vyššie s cenou približne 15 dolárov
  • Blízky východ a severná Afrika: BeIN Sport TV, web: https://www.beinsports.com/, s cenou približne 25 dolárov mesačne.

Pre sledovanie týchto online TV je potrebná naozaj kvalitná VPN služba, aby sa zážitok so sledovania hry zbytočne nepokazil. Tu sa pekne prejavuje kvalita VPN služieb aj z pohľadu dostupnosti služieb na viacerých kontinentoch sveta, v čom jednoznačne víťazí ExpressVPN. Recenzie na túto VPN nájdete aj tu a tu.

 

Ktorú VPN odporúčame?

Z nášho porovnania vykazujú dlhodobo najlepšie výsledky ExpressVPNNordVPN. V tomto článku nájdete detailné porovnanie obidvoch VPN služieb, ideálnych aj na použitie v slovenských podmienkach. Nielen kvôli streamovaniu online športových prenosov, ale taktiež kvôli bezproblémovému prístupu k iným multimediálnym službám ako Netflix, HBO, Hulu a podobne. Okrem toho ponúkajú v súčasnosti najvyššie štandardy šifrovania prevádzky a získavajú neustále rôzne ocenenia.

Ak predsa len pozeráte na cenu, takmer rovnaké výhody ponúkajú VPN služby CyberGhost VPNPureVPN. Pomer cena/výkon je jednoducho bezkonkurenčný, pritom poskytujú maximálne jednoduchú a prehľadnú prevádzku bez zbytočných a niekedy komplikovaných nastavení pre pokročilých užívateľov. Výhodou tiež môže byť aj dlhšia doba pre vrátenie peňazí v prípade nespokojnosti, čo podľa recenzií na rôznych hodnotiacich portáloch vôbec nevyzerá…

 

 

Ďalšie odporúčané články súvisiace s touto témou:

 

Porovnanie najlepších VPN služieb pre Slovensko

Porovnanie najlacnejších VPN služieb nielen pre použitie na Slovensku

Ako sledovať anglickú Premier League 2018/19 online na počítači alebo mobile

Ako pozerať anglickú futbalovú Premier league (EPL) 2019/2020 online na internete cez VPN

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.