Odvetvie VPN služieb zažíva momentálne nebývalý rozsah a v tej súvislosti je často krát oprávnene pokladaná otázka, do akej miery sú jednotlivé novo vznikajúce projekty VPN služieb kvalitné a reálne skontrolovateľné pri poskytovaní svojich deklarovaných služieb. Veľa krát sa na to upozorňovalo v článkoch, v ktorých sa uvádzalo prečo nepoužívať VPN zadarmo alebo či poskytované VPN služby naozaj spĺňajú kritériá na plnohodnotnú VPN službu ako takú.

 

 

Iniciatíva VTI (VPN Trust Initiative)

Aj v dôsledku vyššie zmienených problémov sa preto najväčší hráči vo VPN odvetví rozhodli oznámiť novú spoločnú iniciatívu (projekt) zameranú na posilnenie dôvery spotrebiteľov a zlepšenie štandardov v tomto odvetví. Zakladajúcimi členmi združenia i2Coalition okolo vyššie uvedenej iniciatívy sú takí hráči ako NordVPN, ExpressVPN, Golden Frog (a ich produkt VyprVPN), Surfshark (pripravíme recenziu na túto zaujímavu VPN službu) a projekt NetProtect spoločnosti J2Global (encrypt.me , WLVPN, SugarSync, IPVanish , StrongVPN , OverPlay , SaferVPN).

 

VTI si zaumienila dosiahnuť hlavne tieto ciele, ktoré považuje za kľúčové v tomto odvetví:

  • zadefinovať osvedčené postupy a štandardy VPN služieb vo vzťahu ku klientom – spotrebiteľom
  • navrhovať a posilňovať normy pri ďalšom vývoji a výmeny informácií medzi VPN službami vo vzťahu k poskytovateľom
  • zadefinovať rozsah poskytovania (presných) informácií vládnym úradníkom

 

 

Tento veľmi vítaný vývoj vo VPN priemysle, ktorý sa často porovnáva s divokým západom, v ktorom neplatia žiadne striktné pravidlá, sa tak konečne stal skutočnosťou. Skutočnosť, že sa takéto veľké mená v čoraz konkurenčnejšom trhovom VPN priestore spojili pod názvom i2Coalition (koalícia pre internetovú infraštruktúru), je pre úspech tohto projektu kľúčová. Svitajú tak dobré časy najmä pre spotrebiteľov, ktorí budú z toho ťažiť. Je to skvelý začiatok, aj keď dúfame, že i2Coalition sa ukáže ako združenie, ktoré sa bude len ďalej rozrastať a zapájať postupne všetkých legitímnych členov odvetvia VPN – malých i veľkých. Sme veľmi nadšení týmto potenciálom legitimizovať rastúce a čoraz dôležitejšie odvetvie, kde je určite potrebné naďalej zlepšovať štandardy v tomto odvetví a zabezpečovať zaručenú úroveň služieb pre spotrebiteľov.

 

Aktualizácia 1.3.2020:

hide.me je zatiaľ posledný veľký poskytovateľ VPN služieb, ktorý sa rozhodol poskytovať svoje odborné znalosti združeniu i2Coalition –  The Internet Infrastructure Coalition a jej iniciatíve VPN Trust Initiative (VTI). Ide o ďalšiu významnú VPN službu bez protokolovania internetovej prevádzky, so silným šifrovaním a množstvom funkcií, na ktoré sa môžu  používatelia plne spoľahnúť. Samotná platforma hide.me v svojom vyhlásení skrz generálneho riaditeľa a zakladateľa Sebastiana Schauba deklaruje, že dôvodom, prečo bola vytvorená, bol aj ten, že veria, že online súkromie nie je len privilégiom – je to aj základným ľudským právom každej osoby na našej planéte. Spojenie síl s i2Coalition a iniciatívou VTI je tak výrazným krokom vpred pre celé toto odvetvie.

 

 

Vznik iniciatívy na zlepšenie štandardov VPN služieb = úspech spotrebiteľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.