Čo teda VPN je? VPN (Virtual private network) je technológia, ktorá slúži na prepojenie viacerých sietí prostredníctvom verejnej siete akou je vyslovene pre naše účely klasický, doma používaný internet. Pôvodne (primárne) VPN slúžila najmä na vzdialené spojenie zamestnanca s firemným serverom za účelom zaistenia pracovného prístupu k počítaču a v ňom uložených dátam, prípadne k pracovnej pošte – emailu a pod. Dnes však plní najmä dôležitú úlohu „ochranného tunelu“ medzi dvoma zariadeniami prepojenými internetom, napr. typicky medzi domácim počítačom, ktorým pristupujeme na webové stránky a serverom, na ktorom sa daný web nachádza. Nižšie uvedený obrázok to názorne vysvetľuje:

Čo je VPN? 
predstava fungovania VPN siete pre typické domáce/súkromné účely

Z tohto dôvodu neustále rastie dopyt po komerčných VPN službách, ktoré práve poskytujú ochranu súkromia, bezpečie a anonymitu pri surfovaní internetom. Služba spočíva v poskytnutí  IP adresy podľa užívateľom zvolenej krajiny (štátu), čo spôsobí, že na internete figuruje užívateľ s úplne inou IP adresou akú má pridelenú od prevádzkovateľa internetu, od ktorého má zakúpené pripojenie na internet. Webová stránka – server, na ktorý takto pristupuje užívateľ, tak nevidí reálnu IP adresu, ale poskytnutú práve VPN sieťou. To spôsobuje, že sa pre druhú stranu načítavajú úplne iné údaje aké v skutočnosti užívateľ má ako napr. IP adresa, údaje o lokalite, verzia a typ prehľadávača či operačného systému, cookies a pod.

Súčasní komerční poskytovatelia VPN sietí vyvinuli úroveň zabezpečenia na veľmi vysokú úroveň, čo v konečnom dôsledku vedie k úplnej anonymite a ochrane súkromia na internete, čo sa dozviete aj v našej recenzii na najlepšie VPN služby tohto druhu vo svete. Z pohodlia domova si takúto službu jednoducho objednáte a nainštalujete, čím získate maximálne bezpečie na internete bez toho, aby vás ktokoľvek špehoval a vedel o vás všetko, čo robíte na internete. Vaša komunikácia a súkromie je tak najviac chránené, dokonca pred štátnymi inštitúciami alebo samotným prevádzkovateľom internetu. VPN služby navyše neuchovávajú žiadnu vašu aktivitu nielen na internete, ale dokonca ani o tom, odkiaľ na internet pristupuje, kam sa prihlasujete a pod.

uchovanie súkromia alebo utajenie identity je dnes na internete priam nutnosťou
uchovanie súkromia alebo utajenie identity je dnes na internete priam nutnosťou
VPN sieť sa preto často používa v prípadoch nezabezpečených verejných sietí (kaviarne, letiská, obchodné domy, námestia, hotely, wi-fi spoty a pod.), kde našla okamžité a logické uplatnenie. A keďže je dnes bežnou záležitosťou, že na internet pristupujú užívatelia aj cez tablet, smartfóny, TV, či herné konzoly, komerčné riešenia VPN sietí samozrejme poskytujú plný prístup aj cez tieto zariadenia, dokonca povoľujú simultánne (súčasné) pripojenie viacerých zariadení naraz v domácnosti. Mnohé z nich aj 6 pripojení, čo je väčšinou plne dostačujúce pre každú rodinu.  Všetky služby ponúkajú taktiež aj slovenskú lokáciu so slovenskou IP adresou, napr. pre sledovanie RTVS online zo zahraničia.

Prečo teda využívať VPN sieť?

uvedieme hneď 9 rukolapných dôvodov:

 

 

Ukrytie IP adresy a geolokácie prístupu

každý komerčný poskytovateľ VPN sietí dnes už umožňuje vybrať si z niekoľkých desiatok krajín, väčšinou okolo 80 až 90 krajín sveta


Pozeranie obľúbených TV a videí

pozerajte TV a streamujte obľúbený obsah bez dátových  obmedzení nielen doma, ale aj v zahraničí


Rýchle VPN siete

dnes už sú VPN siete rovnako rýchle ako rýchle domáce optické pripojenie, nespomaľujte si prácu čakaním

 

Šifrovanie komunikácie cez internet

celá komunikácia von aj dnu podlieha až 256-bitovému šifrovaniu (štandard AES), obzvlášť účinné pri verejných wi-fi sieťach


Odstránenie cenzúry a sledovania

váš prevádzkovateľ internetu vidí len zašifrovanú komunikáciu, ktorú nemôže rozlúštiť ani vidieť kam chodíte    


Kompatibilita zariadení

VPN sieť využijete prakticky v každom zariadení (podporuje Windows, Linux, Mac, iOS, iPhone, Android, routre a ostatné zariadenia prepájajúce sa k internetu) 

 

Odblokovanie prístupu kvôli geolokácii

cez VPN máte prístup k všetkým www či službám (Facebook, Skype, Youtube, Netflix, atď.) na svete bez obmedzení                                            


Ochrana pred hackermi a zlodejmi identít

zmenou IP adresy a lokácie zamedzíte k odhaleniu vašej reálnej identity = niet čo ukradnúť  


Podpora VPN protokolov

minimálne podpora OpenVPN UDP, OpenVPN TCP, L2TP/IPsec, SSTP and PPTP

alebo krátke 90 sekundové inštruktážne video jedného z poskytovateľov VPN siete, ktorého tiež nájdete v našej recenzii ako najkomplexnejšiu voľbu: