VPN aj Tor sú účinné nástroje na ochranu osobných údajov so svojimi špecifickými výhodami a nevýhodami. Tie práve budeme skúmať v tomto porovnaní VPN verzus Tor ešte bližšie. Ktorý z týchto nástrojov je pre nás/vás teda najlepší? Výber samozrejme závisí od vlastných jedinečných potrieb a predpokladaného modelu výskytu možných hrozieb, ktoré s užívaním toho ktorého nástroja súvisí. Cieľom porovnania je pomôcť pri výbere najlepšej možnosti v prípade ochrany súkromia na internete. Budeme preskúmavať oblasti ako rýchlosť, šifrovanie a bezpečnosť, anonymita, cena, streamovanie a torrentovanie či jednoduchosť použitia a dôveryhodnosť. Poďme na to:

 

Porovnanie VPN vs TOR, ktorý nás ochráni pred sledovaním?

 

 

1.  Rýchlosť: VPN vs Tor

Pri rýchlostiach existuje obrovský rozdiel medzi VPN a Tor.

VPN: test sme previedli na mobilnom zariadení, kde teoretická priepustnosť na strane zbernice mobilu bola 72 Mbps s 4G internetom od Telekomu. Namerané výsledky sú s VPN veľmi slušné, prakticky bez výrazných obmedzení. Aj na hranie či iné služby vyžadujúce nízku latenciu je latencia 38 ms viac než priateľná a vhodná. Test sme vykonali cez speednet na slovenskom náhodnom servery a výsledok downloadu bol takmer 57 Mbps a uploadu cez 16 Mbps, takže spokojnosť.

 

test rýchlosti VPN vs TOR

 

Tor: Aj keď sa rýchlosť TOR-u v priebehu rokov mierne zlepšila, je stále oveľa pomalšia ako VPN. Tor trpí vysokou latenciou kvôli presmerovaniu internetovej premávky cez tri rôzne kľúčové brány, vrstvy (vysvetlené nižšie v bode 2.) kvôli zvýšeniu bezpečnosti. Pri testovaní Tor sú rýchlosti priemerne okolo 5 Mbps, ale niekedy je možné natrafiť aj na rýchlejšie servery a získať rýchlosť 9 – 10 Mbps. Je to však stále málo a načítavanie stránok funguje veľmi pomaly, povedzme, že na čítanie emailov a pre jednoduché web stránky je to v poriadku, dnešná doba je už ale inde…

 

Porovnanie TOR vs VPN rýchlostí nevyznieva pre TOR dobre

 

Priebežný výsledok: 1:0 pre VPN

2. Šifrovanie a bezpečnosť: VPN vs Tor

VPN: Väčšina sietí VPN zabezpečuje prenos prostredníctvom protokolov OpenVPN alebo IPSec, pričom pripojenie je šifrované pomocou perfect forward secrecy. OpenVPN je najbežnejší protokol, obvykle zabezpečený 256-bitovou šifrou AES, ktorá sa všeobecne považuje za veľmi bezpečnú. Niektorí poskytovatelia VPN stále ponúkajú slabšie formy šifrovania, napríklad PPTP na účely streamovania, ale už sa to nepovažuje za bezpečné a je to skôr záležitosťou menej zvučných značiek a služieb VPN. Väčšina poskytovateľov VPN smeruje prenos iba cez jeden šifrovaný server. Existuje niekoľko „multi-hop“ VPN služieb (napríklad NordVPN), ktoré môžu smerovať prevádzku cez 2-4 servery a vytvárajú tak v súčasnosti najbezpečnejší tok dát skrze internet, kde viackrát šifrovaný a je mu prideľovaná stále iná IP adresa. Na rozdiel od  riešenia Tor šifruje VPN všetku komunikáciu vo vašom operačnom systéme. To ponúka vyššiu úroveň ochrany, pretože sa neobmedzuje iba na samotný prehliadač.

Tor: Tor používa vrstvený systém šifrovania, ktorý zahŕňa tiež  „dokonalé utajenie“ pomocou perfect forward secrecy. Komunikácia je prenášaná tromi základnými bodmi – piliermi (veľmi zjednodušene povedané – viac na wikipedii), ktoré sú všetky šifrované: cez prvý okruh, ktorý však môže vidieť vašu IP adresu, ďalej stredný okruh, v ktorom prebieha ďalší proces šifrovania a posledný okruh, kde vaša prevádzka opúšťa bežný (nešifrovaný) internet. Nebezpečné je práve opúšťanie TORu, kde by mohli byť vidieť nielen vaše dáta, ale mohli by byť aj potajme upravované. S Torom šifrovanie funguje iba v prehliadači . To znamená, že všetko, čo je vo vašom operačnom systéme, ako napríklad dokumenty, torrent klienti, aktualizácie atď., vystavuje vašu prevádzku a skutočnú IP adresu nešifrovanému internetu. Podľa nášho názoru je toto jedna z hlavných nevýhod prehliadača Tor.

 

Priebežný výsledok: 2:0 pre VPN

3. Anonymita: VPN vs Tor

VPN: Na rozdiel od Toru nie sú žiadne dôkazy toho, že by vlády mohli a vedeli prerušiť či naštrbiť silné a správne nakonfigurované šifrovanie VPN, napríklad OpenVPN so šifrou AES-256. Existujú dôkazy, že slabšie protokoly VPN, ako sú IPSec a PPTP, sú náchylné na zneužitie, ale OpenVPN sa zdá, že zostane zabezpečený, ak sa správne implementuje. Existujú skôr dôkazy zraniteľnosti niektorých VPN služieb a je to najmä otázkou prístupu konkrétnych spoločností ako tieto medzery vedia vyriešiť, resp. odstrániť. Keď vlády zacielili na konkrétnych používateľov VPN, neurobili to tak, že by rozšifrovali prevádzku VPN, ale tlačili na prevádzkovateľov VPN služieb na protokolovanie konkrétnych používateľov pomocou logov a ich identifikácie. Tu potom prichádza kľúčová vlastnosť VPN služieb, do akej miery vedia jednotlivé vlády zatlačiť na jej prevádzkovateľov. Keďže mnohé z nich sídlia mimo EÚ a USA, je vymožiteľnosť malá, slabá, nijaká…

Tor: V priebehu rokov sa vyskytli rôzne prípady, ktoré ukazujú, že TOR možno zneužiť. Konkrétne, jeden súdny prípad v roku 2017 dokázal, že FBI môže de-anonymizovať používateľov Tor a určiť ich skutočnú IP adresu a aktivity: v tomto prípade sa FBI podarilo naštrbiť a porušiť anonymitu, ktorú sľubuje Tor a prostriedky použité na zhromažďovanie dôkazov z temného webu (dark web) tvorili kľúčovú časť obžaloby. Ako to FBI dokázala vláda USA nespresnila, takže neriskuje viac, než aby uvoľnila zdrojový kód, ktorý na to použila. Týmto sa  Tor stáva zbytočným ako nástroj anonymity.

 

Priebežný výsledok: 3:0 pre VPN

4. Cena: VPN vs Tor

Cena môže byť pre niektorých ľudí rozhodujúcim faktorom.

Tor: Jednou z veľkých výhod Tor je, že je zadarmo. Projekt Tor je neziskový fond financovaný z rôznych zdrojov, ale väčšinovým prispievateľom je samotná americká vláda (!)

VPN: Jednou z nevýhod VPN je, že nie sú zadarmo a niekedy môžu byť aj dosť drahé.

Napríklad ExpressVPN si zakúpite za približne 6 eur mesačne. Pozitívne je, že existujú aj lacné VPN služby okolo cca 3 eur mesačne, ktoré sú cenovo dostupnejšie a hlavne kvalitatívne rovnocenné. K dispozícii sú tiež bezplatné aplikácie VPN, ale všetky seriózne štúdie ukazujú, že ide o zlé rozhodnutie, ktoré sa často prelína s rôznymi nedostatkami a hlavne adwarom. Nakoniec zistíte, že to vlastne ani nie je plnohodnotná VPN…

 

Priebežný výsledok: 3:1 pre VPN

5. Prehliadanie, streamovanie a torrentovanie: VPN vs Tor

 

VPN: Ak používate kvalitnú VPN sieť, nemali by ste si všimnúť žiadny alebo zanedbateľný rozdiel vo vzťahu k rýchlosti vašej siete, ktorá nie je VPN.

Prehliadanie: prehliadanie by malo byť rovnako rýchle (ak áno, potom minimálny rozdiel).
Streamovanie: streaming by mal byť tiež dobrý (Netflix pravidelne streamujeme pomocou VPN a bez problémov).
Torrenting: VPN môžu trochu znížiť rýchlosť torrentingu, ale nemalo by to byť obrovské, skôr záleží od zdroja sprístupnenia, zdieľania obsahu.

 

Tor: Keď používate Tor, určite si všimnete kompromis v oblasti výkonu. Latencia (ping) bude omnoho vyššia a rovnako aj rýchlosť vášho pripojenia. To sme testovali hneď prvom bode.

Prehliadanie: pravidelné prehliadanie bude pomalšie, pretože prevádzka je smerovaná cez tri sieťové prvky Tor.
Streamovanie: Z dôvodu vysokej latencie a nízkych rýchlostí nebude streaming pracovať dobre. Tor sa v priebehu rokov zrýchlil, ale streamovanie videí je stále problematické, najmä vo vysokom rozlíšení HD, nie to ešte UHD.
Torrenting: Tor by ste nemali používať na torrenting, ako sa uvádza v prospekte Tor. Aj keď ste nakonfigurovali klienta torrentu na smerovanie prenosu cez sieť Tor, rýchlosti torrentu by boli jednoducho strašné a pokiaľ sa nechcete vrátiť do dôb internetu, radšej použite sieť VPN.

 

Priebežný výsledok: 4:1 pre VPN

6. Jednoduchosť používania: VPN vs Tor

 

VPN: v princípe je použitie VPN otázkou zopár klikov. Systém je podobný ako u iných podobných online služieb.

Zaregistrujete sa u tej ktorej VPN. Stiahnete si klienta VPN pre svoje zariadenie alebo platformu. Po spustení sa pripojíte k želanému serveru VPN tej ktorej krajiny. Všetko je možné tiež zautomatizovať. V niektorých prípadoch môže byť nastavenie o niečo zložitejšie, napríklad inštalácia VPN pre router (niektorí výrobcovia už majú v sebe implementované riešenia, kde stačí zadať iba prihlasovacie údaje, ako to máme aj my v našom ASUS routri cez protokol OpenVPN) alebo manuálna konfigurácia VPN v operačnom systéme Linux.

 

Tor: Pokiaľ používate nemodifikovaný prehliadač Tor, potom sa Tor ľahko nastavuje a tiež používa.

Stiahnite si inštalačný balík prehliadača Tor. Kliknutím na tlačidlo sa pripojíte k sieti Tor. Ručné nastavenie Tor v inom prehliadači však môže byť náročné. Nastavenie ostatných aplikácií na prechod dát cez sieť Tor môže byť ešte ťažšie. A na problémy určite narazíte, keď sa snažíte používať Tor na mobilných zariadeniach, pričom ale treba dodať, že na to tiež existujú možnosti.

Takže v tomto kole je zaslúžená remíza a 1 bod pre každú platformu.

 

Priebežný výsledok: 5:2 pre VPN

7. Univerzálnosť: Tor vs VPN

 

VPN: Väčšina operačných systémov má zabudovanú funkcionalitu VPN, napríklad s protokolom IPSec. VPN sa tiež dajú veľmi jednoducho používať na mobilných zariadeniach s rôznymi protokolmi, ktoré sú lepšie prispôsobené prerušovanej konektivite, napríklad IPSec/IKEv2. VPN je možné kombinovať s rôznymi ďalšími funkciami ako je blokovanie reklám a antivírusová ochrana, napríklad v prípade služieb NordVPN je to CyberSec.

 

Tor: Tor nie je tak všestranný ako VPN, aj keď ho možno do určitej miery vylepšiť a nakonfigurovať. Vyžadujú sa na to však určité vedomosti a hlavne čas. Tor nie je zabudovaný do hlavných operačných systémov, ako sú Windows, Mac OS, Android alebo iOS, ale existuje niekoľko operačných systémov Linux, ktoré už obsahujú Tor (pozri napr. Whonix a Tails).

 

Priebežný výsledok: 6:2 pre VPN

8. Dôveryhodnosť: VPN vs Tor

 

VPN: Najväčšou slabinou VPN sú jej bezplatné služby, ktoré sú plné kontroverzie, vrátane skrytého škodlivého softvéru, reklám a zhromažďovania údajov. Ale to vlastne platí dnes o mnohých bezplatných produktoch. Niektoré (lacné, neoverené) siete VPN sú tiež rizikové kvôli softvéru či hardvéru: môžu im unikať adresy IP a požiadavky na DNS. Tieto úniky je možné opraviť pomocou pravidiel brány firewall, čo však bežný užívateľ nemusí vedieť a zvlášť, keď je táto služba platená, je to vyslovene nelogické prečo by to mal robiť. Na druhú stranu je časté používanie protokolu OpenVPN zárukou bezpečnosti, je to štandardný protokol používaný väčšinou klasických a teda kvalitných VPN služieb, je to otvorený zdroj a bol verejne niekoľko krát skontrolovaný. Existujú aj podobne rôzne otvorené VPN aplikácie tretích strán, napríklad Tunnelblick (Mac OS) a OpenVPN GUI (Windows). Niektoré siete VPN prešli bezpečnostnými auditmi tretích strán a tak je možné povedať, že spĺňajú atribúty kvality aj objektívne, nielen svojim vlastným vyhlásením, že tieto podmienky ponúkajú. Pozri napríklad ExpressVPN či NordVPN.

 

Tor: zatiaľ čo niektorí v komunite na ochranu súkromia považujú Tor za dôveryhodný nástroj uchovania súkromia na internete, ​​existuje veľa pochybností, či tomu tak naozaj aj je. Povedali by sme, že ich je určite viac ako pochybností u VPN. V posledných rokoch bolo niekoľko príkladov a súdnych sporov, ktoré túto skutočnosť potvrdzujú. FBI (a pravdepodobne aj ďalšie vládne agentúry) teraz môžu de-anonymizovať používateľov Tor. Vývojári Toru spolupracujú s vládnymi agentúrami USA. To by mohol byť vážny bezpečnostný problém. Techniky, ktoré sú v týchto prípadoch používané umožňujú de-anonymizáciu používateľov Toru, čo nie je dobré. Okrem toho tu máme aj prípad amerického súdu, ktorý rozhodol, že používateľov Toru môžu fakticky bez akýchkoľvek obmedzení špehovať. Sudca rozhodol , že americká vláda je úplne legitímna pri využívaní Toru kvôli odhaľovaniu skutočných IP adries jej užívateľov. Ak vezmeme do úvahy fakt, že bol Tor vytvorený vládou USA (zmluvní dodávatelia spolu s Námorným výskumným laboratóriom a DARPA) tak nám vychádza, že to asi nebude čisto neziskový projekt len tak pre nič za nič. Tor je totiž stále aj dnes financovaný vládou USA vo výške miliónov dolárov. Tor bol tiež vytvorený ako nástroj pre vládu USA, konkrétne pre jej vojenské a spravodajské zložky, ktoré potrebujú pravidelných používateľov v sieti Tor, aby mohli byť títo agenti pre svoj výkon práce maskovaní (takto to údajne vysvetlili aj vývojári Tor). Existuje však stále viac podozrení, že niektoré Tor uzly môže obsluhovať ktokoľvek, vrátane hackerov , špiónov či vládnych agentúr. Okrem toho bolo preukázané, že existujú aj škodlivé uzly Toru. Jedna akademická štúdia dokonca zistila viac ako 100 škodlivých uzlov Tor. Pozitívne však na tom všetkom ale je, že Tor je otvorený zdroj a kód môže ktokoľvek skontrolovať. To však nevyhnutne nevedie k „bezpečnej“ anonymite na internete. Určite to stojí za zváženie sa nad tým hlbšie zamyslieť, alebo to preštudovať viac.

 

Povedzme že v tomto prípade je to opäť remíza.

 

 

Celkový výsledok: 7:3 pre VPN

 

Malá vsuvka ohľadom dôvery vo VPN / Tor

Ak si chce užívateľ na internete zachovať anonymitu a teda súkromie je na prvom mieste, mal by používať a využívať riešenia služieb VPN viac sofistikovane, napríklad požívaním Double VPN, kedy internetová prevádzka prechádza cez niekoľko VPN serverov, čím sa prakticky stáva nedohľadateľnou. Ešte lepšou alternatívou je mať inštalovanú VPN1 vo svojom routri, ktorý sa pripája na internet a ďalšiu VPN2 v PC, čím dochádza k tomu, že už pri prevádzke sa pripájate na VPN2 s adresou od servera VPN1. Vašu komunikáciu tak nevidí ani VPN2, na ktorý už pristupujete cez VPN1. Plaťte za sieť VPN anonymne (bitcoiny, iné kryptomeny alebo darčekové karty zakúpené v hotovosti), čím zabezpečíte, že nebude po vás existovať žiadna digitálna „stopa peňazí“.

Na druhú stranu, problém s Torom je v tom, že je to celý ekosystém, ktorému musíte veriť alebo neveriť ako celku. Musíte tiež uveriť tomu, že uzly, prostredníctvom ktorých prebieha vaša prevádzka, sú bezpečné, čo však nie je vždy tak. Pre operátorov uzlov Tor totiž neexistuje žiadny kontrolný mechanizmus…

 

Záver

Pre drvivú väčšinu používateľov bude dobrá VPN pravdepodobne najlepšou voľbou, pretože poskytne vysokú úroveň ochrany súkromia a bezpečnosti bez zanedbateľnej straty výkonu pri jednoduchej ovládateľnosti a použitia. Sieť VPN sa dá ľahko používať na veľkom množstve zariadení a operačných systémov s rôznymi protokolmi VPN a možnosťami ďalších konfigurácií. Hlavnou vecou, ​​ktorú treba mať na pamäti, je nájsť dôveryhodného a hlavne overeného poskytovateľa VPN, ktorý ponúka potrebné funkcie a zabezpečenie. To je aj našou snahou a tých pravidelne recenzujeme.

Tor môže byť dobrou voľbou pre rôzne iné prípady použitia, najmä ak nemáte dostatok finančných prostriedkov a potrebujete bezplatný nástroj na konkrétne úlohy, ktoré majú len krátkodobý alebo náhodný charakter. Môžete tiež kombinovať Tor s VPN – túto funkcionalitu podporuje napríklad NordVPN. Nemusíte tak inštalovať Tor prehliadač do počítača a okrem toho je chránená aj prevádzka mimo prehliadač.

 

 

Pozrieť veľké porovnanie overených VPN služieb na Slovensku

 

 

 

 

VPN vs Tor – porovnanie 2020, kto je lepší?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.