Každý, kto sa začne viac zaujímať nielen o svoje súkromie či anonymitu na internete, ale tiež o prístup k neobmedzenému multimediálnemu obsahu (IPTV, filmy, šport), vždy po chvíľke narazí na dvoch najväčších poskytovateľov VPN služieb na svete, a to ExpressVPN alebo NordVPN.

Títo dvaja najväčší „titani“ v súčasnosti zvádzajú neustály súboj o najlepšie vyladenú a najkvalitnejšiu VPN službu na svete. Poďme sa teda pozrieť ako by dopadol ich súboj vzájomným porovnaním pre rok 2019.

 

Recenzia a porovnanie najlepších VPN služieb na trhu – rok 2019

 

1. kolo: Zabezpečenie VPN

ExpressVPN šifruje všetku internetovú komunikáciu šifrovacím štandardom AES-256-CBC. Zároveň štandardne uplatňuje politiku neprotokolovania internetovej aktivity klienta (nevytvára záznamy činnosti, logy = no log policy), čím znemožňuje spätne zistiť, čo a kedy klient na internete robil. Táto VPN služba tiež v základe zabraňuje tzv. „únikom alebo pretečením“ DNS / IPv6, čo v skratke znamená, že v dôsledku chyby zabezpečenia VPN umožňuje napr. poskytovateľovi internetových služieb vidieť, aké webové stránky mohol používateľ navštíviť. Táto chyba sa prejavuje tým, že požiadavky prehliadača používateľa na DNS servery navštevovaných webových stránok sa odosielajú priamo na server DNS poskytovateľa internetových služieb a nie sú odoslané prostredníctvom siete VPN.

Na druhej strane NordVPN, ktorá má sídlo v Paname, sa oháňa nielen šifrovacím štandardom AES-256-CBC (tiež používaný pre účely vojenskej komunikácie), ale tiež dvojitou VPN, čo znamená, že dáta prechádzajú až dvojitým šifrovaním. Väčšiu bezpečnosť pridávajú tiež funkcionality ako TOR cez VPN alebo Onion cez VPN, ak chce mať niekto dvojnásobnú istotu pri šifrovaní internetovej komunikácie. Rovnako je uplatňovaná no log policy ako aj DNS / IPv6 leak, ako je to uvedené u konkurenta.

Víťaz prvého kola:

Aj keď obe VPN služby ponúkajú rovnaké štandardy zabezpečenia prenosu internetovej komunikácie svojho klienta, NordVPN v tejto mini disciplíne vyhráva práve kvôli dvojitému šifrovaniu. Pre niekoho je súkromie na internete veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie. Pre niektoré štátne cenzúry je toto neprekonateľná prekážka k zisteniu osobnej identity.

Priebežné skóre 0:1

 

2. kolo: rýchlosti a výkony

Obaja rivali a viac než schopní konkurenti sa môžu pochváliť veľkým množstvom serverov, ktoré pokrývajú rôzne lokality celého sveta. ExpressVPN ich má viac ako 3 000 serverov v 94 krajinách, zatiaľ čo NordVPN ich má viac ako 5 400 serverov v 61 krajinách.

Aj keď sú tieto čísla viac než pôsobivé, z pohľadu klienta je dôležité, aby mal vždy stabilné spojenie po celom svete a aby sa rýchlosť pri prechode z jedného servera na druhý výrazne neznižovala.

Naše testovanie rýchlostí poukazuje na veľmi vyrovnaný boj. Raz sa nám darí dosahovať vyššie rýchlosti pri červenom rivalovi, inokedy pri modrom. Rozdiely sú zanedbateľné, avšak pre región SR + ČR je to predsa len lepšie v prospech NordVPN, ktorá si stabilne udržia rovnaké rýchlosti aj napriek väčšiemu vyťaženiu.

Víťaz druhého kola:

O maličký chĺpok je to NordVPN, ale v tomto kole to môže byť pokojne aj remíza, pretože rozdiely sú naozaj minimálne a rozhodne skôr dispozícia klienta, či sa nachádza a pripája sa na servery v Európe alebo USA, kde je to viac menej jedno, alebo napríklad v Číne, kde má ExpressVPN naopak trošku navrch.

Priebežné skóre 0:2

 

 

 

3.kolo: Jednoduchosť použitia

Obe VPN služby majú perfektne odladené a jednoducho použiteľné aplikácie pre všetky známe platformy. Sú veľmi užívateľsky prívetivé a ľahké na pochopenie. ExpressVPN je o niečo priamejšia na použitie a pochopenie pre klienta, ale NordVPN ponúka v prípade záujmu množstvo ďalších dodatočných funkcionalít, ktoré však ocenia iba skúsenejší alebo náročnejší klienti.

Víťaz tretieho kola:

Jednoznačná remíza. Je to skôr voľba klienta, na aké účely využíva VPN službu. Pre bežné domáce použitie je používateľ schopný spustiť VPN v oboch prípadoch jedným klikom, dokonca nastaviť automatické spúšťanie podľa špecifických požiadaviek.

Priebežné skóre 1:3

 

4.kolo: Torrenty a P2P

Rýchlosť a bezpečnosť majú pri sťahovaní torrentov prvoradý význam, čo vzhľadom na predchádzajúce kolá nie je až taký veľký problém. P2P je k dispozícii vo všetkých krajinách u ExpressVPN, ale len v 36 krajinách pri NordVPN. Vyzerá to na teda na jasné víťazstvo červeného zástupcu? Nuž, nie celkom. NordVPN ponúka P2P iba ​​v krajinách, kde je zákon v tomto ohľade laxný. Okrem toho optimalizovali stovky svojich serverov špeciálne pre P2P tým spôsobom, že si ich môžete vybrať zo zoznamu s príznačným názvom „Special Servers“ priamo z aplikácie NordVPN.

Víťaz štvrtého kola:

Pre účely SK + CZ trhu je víťazom ExpressVPN, ale pre ostatné trhy pokojne aj jeho konkurent, ktorý ponúka vyladené servery a preto toto kolo môže byť pre niekoho aj remízou!

Priebežné skóre 2:3

 

5. kolo: Netflix, HBO, Kodi a iné zábavné platformy

Rýchlosti sú asi najviac dôležité pre užívateľov Netflix, ale spoľahlivosť a prístup k týmto službám je druhá vec. Kým u ExpressVPN mierne vyhráva rýchlosť, spoľahlivosť môže byť úplne inou záležitosťou. NordVPN má v USA viac ako 1 000 serverov – čo je približne tretinu toho, čo má ExpressVPN celkovo na celom svete. Ako taká je preto NordVPN spoľahlivejšou voľbou pre Netflix, nakoľko aj prístup k službe Netflix je nastavený tak, že sa môžete pripojiť na ktorýkoľvek server na svete a budete môcť následne sledovať svoj obľúbený program či film. Pre ostatné služby ako BBC iPlayer, Hulu, HBO, Kodi, atď je potom výber VPN služby skôr otázkou preferencií tej ktorej funkcionality, pretože rýchlosti a prístupy by mali byť bezproblémové.

Víťaz piateho kola:

Remíza. V prípade, že ale uprednostňujete vyslovene Netflix, skôr sa zamerajte na NordVPN.

Priebežné skóre 3:4

 

 

 

6. kolo: Čína a iné krajiny s cenzúrou

Je ťažké držať krok s úsilím Číny o blokovanie VPN služieb. Preto absolútna väčšina VPN poskytovateľov sa vzdáva, čo však nie je príklad našich dvoch „titanov“. 100 miliónov alebo 14% všetkých online obyvateľov Číny využíva jednu alebo druhú VPN službu! Obe služby majú neustále rastúci zoznam VPN serverov, čím sa pre čínsku vládu sťažuje situácia nad kontrolou internetu. Obaja navyše používajú tzv. „mätúce“ (stealth) servery, aby porazili Deep Packet Inspection (DPI) = hlboká kontrola paketov: typ spracovania údajov, kedy sa podrobne kontrolujú údaje, ktoré sa odosielajú prostredníctvom počítačovej siete a zvyčajne sa na tento účel prijímajú opatrenia ako blokovanie prístupu, presmerovanie alebo protokolovanie údajov a podobne.

Víťaz šiesteho kola:

ExpressVPN pracuje v Číne konzistentnejšie a s vyšším výkonom. To isté platí aj pre niektoré ďalšie zakázané krajiny a oblasti (ako Irán a podobne).

Priebežné skóre 4:4

 

7. kolo: Kompatibilita

Obaja rivali majú aplikácie pre všetky hlavné najpoužívanejšie platformy: Windows, Mac, Linux, Android a iOS. Taktiež majú veľmi dobre zvládnuté a odladené aplikácie pre dotykový displej, aplikácie sú užívateľsky príjemné a plne funkčné. Linuxová verzia systému NordVPN nemá GUI (grafické užívateľské rozhranie), ale pre priemerného používateľa Linuxu to nebude až taký veľký problém.

Napriek tomu ExpressVPN ponúka dve vlastné aplikácie pre Ubuntu a Fedoru, čo je v tejto oblasti nadštandard a čo viac, ExpressVPN ponúka rozšírenie nielen pre prehliadač Chrome a Firefox, ale aj Safari. Taktiež ponúka softvér pre určité typy najviac vyrábaných routerov, čo významne uľahčuje menej technický zdatným používateľom využívať ich VPN už na úrovni routera. Router potom funguje ako lievik, takže všetky zariadenia, ktoré sú pripojené na internet cez router sa do limitu simultánnych zariadení cez jeden účet nezapočítavajú, čiže je možné využívať VPN aj na viac ako 3 zariadeniach, ktoré ponúka v predplatenom balíku.

Víťaz siedmeho kola:

Tesne, ale predsa v rámci kompatibility má trošku navrch ExpressVPN, určite je prvou voľbou v prípade, že používate menej známe platformy.

Priebežné skóre 5:4

 

8. kolo: Cena

Tu je to jednoduché a rýchle – ak si kúpite NordVPN dlhšie ako na mesiac, stane sa vždy lacnejším ako ExpressVPN. Na mesiac štandardne stojí ExpressVPN 11,49 €, pričom NordVPN o trochu menej 10,50 €. Avšak ak využijete akcie, dostanete sa na úplné iné ceny a hlavne dlho už potom nemusíte nič riešiť.

Tu je príklad za všetky:

ExpressVPN: 12 mesiacov za 88,65 €, čiže jeden mesiac za 7,38 €

NordVPN: 36 mesiacov za 83,85 €, čiže za jeden mesiac iba 2,62 € !

Víťaz ôsmeho kola:

Jednoznačne NordVPN. Predplatenie na 3 roky je takmer zadarmo. Dve pivá mesačne stojí obetovať za to, aby sa človek cítil na internete bezpečne a nebol obmedzovaný čo do obsahu, rozsahu a bezpečnosti.

Priebežné skóre 5:5

 

 

ExpressVPN vs NordVPN – čo je lepšie?

Bitka titanov ExpressVPN vs NordVPN nakoniec skončila nečakanou remízou. Prekvapenie? Ani nie, pretože každá VPN má čo ponúknuť, hlavne určité špecifiká, čo pre niektorých môže byť rozhodujúcim kritériom. Na tomto porovnaní je vidieť, prečo obe VPN služby vládnu svetu nielen v roku 2019.

 

Vyskúšať ExpressVPN

 

Vyskúšať NordVPN

 

Ak hľadáte správnu VPN službu pre SK + CZ trh, pozrite si porovnanie VPN pre Slovensko.

 

Prečítajte si tiež naše skôr vydané recenzie, testy a skúsenosti:

ExpressVPN recenzia a test rýchlosti

NordVPN recenzia a test rýchlosti

 

 

 

 

ExpressVPN alebo NordVPN? Veľký súboj titanov. Porovnanie a recenzia 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.