Opera ako jediný celosvetovo známy a obľúbený webový prehliadač na trhu prišiel pred nedávnom s integrovanou súčasťou – VPN zadarmo. Pozreli sme na to, aby sme zistili do akej miery je VPN naozaj reálnou VPN službou. Zvyčajne musíte zaplatiť za kvalitu a VPN nie je v tomto segmente žiadnou výnimkou. Free VPN služby spravidla nesú so sebou riziká, že sú buď veľmi obmedzené, pomalé alebo plné reklám. Je Opera VPN skutočne výnimkou?

 

Opera VPN prehliadač https://www.opera.com/
Sídlo Singapur
cena zadarmo
podpora žiadna
záznamy uchovávanie prevádzky do záznamov (logovanie)
druh šifrovania  proxy server

 

Opera VPN prehliadač
Opera VPN prehliadač

 

Výhody Opera VPN
 • zadarmo
 • užívateľsky jednoduché a prívetivé použitie
 • dostupný prehliadač pre PC a mobily
Nevýhody Opera VPN
 • zber údajov o používaní prehliadača a navštívených www
 • Opera spolupracuje s tretími stranami v oblasti zhromažďovania týchto údajov (vrátane služieb ako Google alebo Facebook)
 • zásady ochrany osobných údajov umožňujú medzinárodný prenos údajov
 • použitie osobných údajov na cielené reklamy a propagácie
 • veľmi obmedzená šírka siete proxy servera
 • pomalé rýchlosti

 

Čo je Opera VPN?

Opera VPN je proxy prehliadač, ktorý šifruje prenos len medzi prehliadačom Opera a jej proxy serverom. Na rozdiel od skutočnej VPN funguje Opera „VPN“ iba v samotnom prehliadači a nešifruje všetku komunikáciu vo vašom operačnom systéme. Inými slovami, bezplatná VPN Opery nie je vôbec VPN, ale skôr iba proxy prehliadač. To znamená, že dátová prevádzka je smerovaná cez proxy server, ale neexistuje žiadne iné šifrovanie mimo tento prehliadač, takže ochrana šifrovaním typicky nie je účinná pred hackermi na verejnej WiFi sieti, keď si pozeráte poštu cez napr. Outlook mimo prehliadač. Technicky by preto Opera VPN nemala byť označovaná ako VPN služba v princípe.

 

Je Opera VPN naozaj bezpečná?

Mnoho ľudí si potom logicky kladie túto prirodzenú otázku. A podľa názorov mnohých odborníkov a nezávislých združení je odpoveď NIE. Existuje preto niekoľko dôvodov, ale spomenieme len niekoľko kľúčových:

 • Pri nastavovaní servera proxy vyžaduje prehliadač dopyt na tzv. „Device_id“, čo je vlastne jedinečné ID používateľa. Tento identifikátor zariadenia sa odosiela na server proxy pre každú jednu požiadavku na prehliadanie a zostane natrvalo spojený s prehliadačom – teda s vami.
 • Poďme teda ďalej: Opera si podľa svojho vyhlásenia o ochrane osobných údajov vyhradzuje právo postúpiť údaje tretím stranám na reklamné a iné marketingové účely. Stále málo?
 • Okrem toho navyše zaznamenáva údaje o používaní a šírke internetového pásma vášho internetového pripojenia.

Čiže nielen že sa nejedná o VPN ako takú, ale aj vystavuje používateľa nebezpečenstvu zneužitia osobných údajov, obalených do marketingových účelov. Nikto totiž nevie, kto sú tretie strany a aký účel využitia dát bude nasledovať.

 

Zber údajov prehliadačom Opera

Ako sme načrtli v predchádzajúcej kapitole, zásady ochrany osobných údajov dostávajú od Opery riadne na frak. Po stiahnutí prehliadača Opera vám bude automaticky pridelený jedinečný identifikátor, pomocou ktorého inzerenti budú sledovať všetky vaše online aktivity, ktoré sú na reklamné účely prepojené s vaším jedinečným identifikátorom. Údaje sú podľa pravidiel prehliadača kumulované za účelom zhromažďovanie údajov aj pre reklamné a iné marketingové účely tretích strán. Sú tu príkladmo uvedené spoločnosti ako Google, Facebook, Yandex, Outbrain a viac ako tucet ďalších. Opera tiež zhromažďuje vašu polohu pre cielené reklamy.

Žiadna kvalitná VPN služba zameraná na ochranu súkromia by predsa nemala zhromažďovať údaje o používaní, čo je v tomto prípade presný opak. V kontexte reklamného podnikania to samozrejme má zmysel. Viac údajov znamená lepšie zacielené reklamy a vyššie príjmy z reklamy. Toto je koniec koncov rovnaký obchodný model ako pri Google. VPN? To ťažko.

 

Ukladá Opera VPN záznamy (logy)?

Aj keď z podmienok je možné vyčítať ustanovenie, podľa ktorého:  „Keď používate našu vstavanú službu VPN, nezaznamenávame žiadne informácie týkajúce sa vašej aktivity prehľadávania a pôvodnej sieťovej adresy.“, nemusí to tak v podstate vôbec byť. Prečo? Aj keď sa zdá, že proxy server nič nebude ukladať, nikde nie je napísané, že to bude robiť samotný prehliadač, ktorý sám prideľuje jedinečné ID ihneď od začiatku. Okrem toho Opera nedisponuje certifikátom No logs VPN ako je to bežné a samozrejmé pri iných kvalitných VPN službách. Odpoveď je preto minimálne neistá až sporná.

 

Je dôvodom vstavanej VPN služby obchodný model Opery?

Myslíme si, že áno. Sami to totiž tvrdia vo svojich podmienkach.

Naše služby sú podporované reklamou.

Aby sme podporili naše podnikanie a pokračovali v poskytovaní služieb bezplatne, zobrazíme vám reklamy vybraných partnerov. Používaním našich služieb súhlasíte s umiestnením takýchto reklám v rámci služieb.

To zároveň vysvetľuje ako môže spoločnosť ponúknuť úplne bezplatné produkty a pokračovať v platení výdavkov na ďalší vývoj. Jednoducho speňaží svojho používateľa. A uskutočňuje sa to zhromažďovaním užívateľských údajov, ktoré sa predávajú tretím stranám alebo sa používajú na cielenú reklamu.

 

Fungujú pod Opera VPN torrenty a Netflix?

NIE. Opera VPN nefunguje na torrenty, pretože šifruje iba prenos prostredníctvom svojho prehliadača Opera. Klienti typu torrent, ktorí sa nachádzajú mimo prehliadača, by používali nezašifrovanú komunikáciu a vaša adresa IP a činnosti súvisiace s torrentovaním by zostali vystavené ľahkému riziku odhalenia. Netflix sa nám nepodarilo opakovane spustiť, pretože presný výber polohy nie je možný a samotný Netflix má zrejme servery Opery na čiernej listine…

 

Je Opera VPN rýchla?

NIE. Nám sa nepodarilo dosiahnuť uspokojivú rýchlosť na sťahovanie veľkých objemov dát, ale keďže sme to testovali na súkromnej sieti, nie je možné odpovedať nezaujato. Podľa iných od nás nezávislých meraní skrz internetový priestor nám však výsledky dávajú za pravdu..

 

Neunikajú Opera VPN adresy IP alebo požiadavky na DNS?

NIE, ale opäť iba v rámci prehliadača. Požiadavky smerujúce z iných programových vybavení užívateľského počítača toto samozrejme nezahrňuje. Tam to riziko hrozí, a samozrejme to nespĺňa typickú charakterovú vlastnosť každej kvalitnej VPN služby.

 

Alternatívy k OperaVPN?

Napríklad všetky nami overené a recenzované VPN služby na tejto web stránke. Vlastnosti a kvality sa jednoducho nedajú porovnať. Veď posúďte sami. Bezpečie sa určite vypláca. A nielen samotná istota, že vám niekto odcudzí osobné údaje, ale aj súkromie na webe. Prečítajte si preto aj tento článok o ochrane online súkromia. Ak predsa len hľadáte alternatívu zadarmo, môžete tiež použiť proxy nastavenia prehliadača Firefox. Internetová prevádzka však smeruje cez Cloudflare, ďalšej veľkej americkej obchodnej spoločnosti, ktorá zhromažďuje vaše údaje, vrátane zdrojovej adresy IP a navštívených webových stránok. Čiže sa tu tiež nedá ani náhodou hovoriť o pravej VPN službe, tobôž o ochrane súkromia, či osobných údajov.

 

Záver

Po podrobnom preskúmaní Opera VPN v tejto recenzii nemôžeme na základe týchto zistení jednoducho túto „VPN službu“ odporučiť.

Pravidlá zhromažďovania údajov sú takpovediac vágne a oslabujú všetky výhody ochrany osobných údajov, ktoré by ste mohli a mali získať pri použití tejto VPN služby v prehliadači. Ak je niečo zadarmo, vždy to môže alebo má nejaké muchy. Je to zrejme dané tým, že užívateľ Opery VPN je pravdepodobne výsledným „prezlečeným produktom“. S Opera VPN to skutočne platí, pretože platíte za „bezplatnú“ službu svojimi súkromnými údajmi, ktoré speňažujú Opera, reklamné spoločnosti a množstvo partnerov tretích strán. Škoda, ale neupierame, že je to dobrý pokus.

 

 

 

Prehliadač Opera s VPN – naozaj VPN a zadarmo? Test a recenzia 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.