Vaša IP adresa (Internet Protocol) je unikátna adresa vášho počítača na internete. Táto adresa sa skladá zo štyroch čísel, ktoré ukazujú doménu, sieť, podsieť a počítač ktorý používate. Zakaždým, keď používate internet, vaša IP adresa je viditeľná pre všetky webové stránky, ktoré navštevujete. A to môže byť niekedy naozaj problém…

Prečo sa potom strachovať?

Internet môže byť nebezpečné miesto. Dokonca aj obozretnejší užívatelia sa môžu stať obeťou krádeže identity alebo príjemcom škodlivého softvéru. Vaša IP adresa obsahuje útržky informácií o počítači, vrátane jeho lokácie a operačného systému, ktorý používa. Skúsení hackeri a počítačoví zločinci sú schopní používať IP adresy na to, aby zistili, ktoré miesta vo vašom systéme nie sú chránené, ako preniknúť do vašich súborov alebo ako získať vaše osobné údaje.

Najlepším spôsobom ako chrániť seba a svoj počítač pred hackermi je, že budete používať privátnu IP adresu.

Tri najlepšie výhody skrytia vašej IP adresy

  • bezpečnosť

Hlavným dôvodom pre skrytie vašej IP adresy je ochrániť váš počítač pred útokmi a pokusmi o phishing (z angl. password fishing – doslova rybolov hesiel je činnosť, pri ktorej sa podvodník snaží vylákať od používateľov rôzne heslá, napr. k bankovému účtu). Akonáhle bude vaša IP neviditeľná, vám ani vašim členom rodinu alebo firmy nebudú viac hroziť tieto hrozby.

  • súkromie

Zostaňte skrytí tak, že vám webové stránky nebudú môcť sledovať a kontrolovať vaše online aktivity. Väčšina sledovacích systémov síce nepoškodí váš softvér, ale predsa nechcete, aby informácie o vašej online aktivite skončili v „zlých rukách“. Privátna IP adresa vám dokonca pomôže obmedziť neustále otravne vyskakujúcu pop–up reklamu alebo rôzne marketingové kampane a prieskumy.

  • prístup

Ak je váš počítač súčasťou siete, ktorá má obmedzený prístup alebo surfujete po webe z (geo)lokácie s blokovaným prístupom, skrytá IP adresa vám umožní surfovať internet voľne a naplno. Bez týchto obmedzení.

Ako sa skryť na internete?

Existuje celý rad nástrojov a služieb, ktoré môžete použiť na ukrytie vašej IP adresy. Niektoré sú spoľahlivejšie, niektoré menej. Tu sú:

  • Verejné Wi-Fi

Jednou z jednoduchých možností ako skryť svoju IP adresu je použitie verejnej WiFi siete. Vaša IP adresa necestuje s vami mimo váš domov, takže pripojením k verejnej sieti (napríklad v kaviarni, na stanici alebo letisku) dostávate IP adresu tejto siete. Zatiaľ čo vaša IP adresa sa týmto spôsobom zmení a zdá sa, že ste v bezpečí, vám teraz naopak hrozí celá škála iných rizík. Verejné pripojenie je totiž slabo zabezpečené a vystavuje tak vaše pripojenie riziku útoku hackermi, krádežou (osobných) údajov. Podrobnejšie sme to popísali v tomto článku, takže sa vyvarujte manipulácií s citlivými dátami pri používaní verejnej wifi.

Naše odporúčanie: nevhodné a nebezpečnéprejdite na zabezpečené VPN siete

  • Proxy servery  

Najbezpečnejší spôsob, ako skryť vašu IP adresu je použiť seriózny proxy alebo VPN server (viď nižšie). Existujú desiatky webových proxy serverov, ktoré sú k dispozícií a nevyžadujú inštaláciu žiadneho softvéru.

Ak chcete skryť vašu IP len na krátku dobu, je toto riešenie asi najvhodnejšie. Avšak nevýhoda používania bezplatnej služby je, že majú tendenciu byť pomalé, slabo zabezpečené, nespustia webové stránky plnohodnotne, ale s obmedzeniami a tiež chcú väčšinou len zarobiť, takže budú na vás vyskytovať ďalšie extra pop–up reklamy a malware, ktorý len zavíri a hlavne spomalí počítač. Spoločným znakom proxy serverov býva to, že v dôsledku vyťaženia nemáte žiadne istotu s rýchlosťou a funkčnosťou, surfovanie cez ne je vyslovene otravné.

Naše odporúčanie: len na krátku dobu, s určitými rizikami, veľmi pomalé a nestabilné – prejdite na zabezpečené VPN siete

  • VPN siete

Podľa nás najbezpečnejšia, najrýchlejšia a najspoľahlivejšia služba pre skrytie IP adresy.

Pokiaľ si vyberiete seriózneho providera, nebude ovplyvnená ani vaša rýchlosť internetu. A dokonca ešte lepšie je, že za použitia VPN značne zvyšujete mieru bezpečnosti, pretože všetky vaše dáta  budú šifrované a v bezpečí pred hackermi a inými útočníkmi.

Naše odporúčanie:  ideálne. Pozrite sa na naše hodnotenia a faktory pre výber toho najlepšieho poskytovateľa VPN služieb.

Prečo potrebujeme privátnu IP adresu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.