Obsah článku
Všetko čo robíte online je potrebné chrániť. Či už len tak surfujete alebo nakupujete, kúpa VPN by mala byť prioritou. Ale vybrať tú správnu sa ľahšie povie, ako urobí. Existuje určite veľa VPN poskytovateľov a všetci tvrdia že sú tí najlepší a hlavne najrýchlejší.
Takže ako sa vyznať v tej spleti nezmyselných marketingových sloganov? Lepšie povedané, ktoré sú najdôležitejšie faktory, ktoré musíte zvážiť, než sa rozhodnete pre danú VPN?
Tu sú tri zásadné veci – faktory, ktoré potrebujete vedieť, ak uvažujete o kúpe siete VPN.
Ochrana vášho súkromia je jedným z hlavných dôvodov, prečo používať VPN sieť. Postup poskytovateľa pri záznamoch o prístupoch, surfovaní a histórie navštívených stránok by mal byť prioritou pri vyberaní VPN.
Jednoducho povedané, záznamy (tzv. „logs„) sú dátové súbory, ktoré rozoznávame v dvoch podobách – záznamy o pripojení a záznamy o používaní VPN (história navštívených stránok, čo na stránkach užívateľ hľadá a pod.).
- Záznamy o pripojení sú základné záznamy o vašom pripojení na VPN server. Zvyčajne zahŕňajú vašu IP adresu, IP adresu, ktorú vám pridelila VPN, dobu trvania pripojenia a množstvo prenesených dát. Záznamy o pripojení neobsahujú žiadne citlivé dáta. VPN sieť, ktorá zaznamenáva tieto informácie si ich väčšinou ponecháva iba na krátku dobu z dôvodu, aby mohli efektívnejšie odstraňovať technické problémy.
- Druhý typ záznamov – tzv. záznamy o používaní – sú oveľa komplexnejšie. Môžu obsahovať veľmi širokú škálu informácií o vašom používaní internetu, vrátane webových stránok, ktoré ste navštívili, zoznamy súborov, ktoré ste stiahli, dokonca aj softvér, ktorý ste použili. Mali by ste sa vyhýbať VPN službám so záznamom o používaní, pretože to môže ohroziť vaše súkromie – vrátane hesiel a účtov. VPN služby, ktoré sú zdarma, sú známe tým, že si tieto záznamy držia a uchovávajú si ich.
Pre firmy je používanie VPN nákladné a niektoré služby VPN free sú známe tým, že predávajú informácie tretej strane. Najlepšie VPN služby si tieto záznamy vôbec neponechávajú ani nevytvárajú.
Ak váš poskytovateľ VPN nezaznamenáva informácie o používaní, je jednoducho nemožné, aby tieto dáta skončili v „zlých rukách“. Je preto dôležité, aby ste vyberali poskytovateľa VPN, ktorý uplatňuje politiku „no logs“. Ale záznamy nie sú jedinou vecou, ktorá určuje vašu bezpečnosť a súkromie.
2. Ktoré bezpečnostné VPN protokoly používať?
VPN sieť vás udržiava v bezpečí pomocou presunu dát z nebezpečných verejných serverov a používaním zabezpečeného súkromného serveru. Robia to prostredníctvom bezpečnostného protokolu, ktorý šifruje dáta a znemožňuje tak prístup tretím stranám.
Ale je tu jeden háčik. Nie všetky bezpečnostné protokoly sú seberovné. Napríklad PPTP protokoly (Point To Point Tunneling Protocol) sú známe tým, že majú vážne bezpečnostné nedostatky.
Ak beriete vašu bezpečnosť vážne (čo iste beriete, keďže uvažujete o kúpe VPN), bezpečnostné protokoly, ktoré VPN podporuje, by mali byť rozhodujúce pre váš výber. Napríklad OpenVPN je dnes štandard, asi najlepší VPN protokol na trhu. Bezpečnostným protokolom sme sa venovali aj v samostatnom článku.
Taktiež je lepšie vyhľadať VPN poskytovateľa, ktorý podporuje viac ako jeden protokol zabezpečenia, pretože staršie zariadenia nemusia byť plne kompatibilné s OpenVPN. Tieto VPN služby poskytujú štandardne viacero, ak nie všetky známe protokoly. Tým je zaistené, že VPN funguje bez problémov na širokej škále zariadení, ako na starších tak i na na nových.
3.Koľko severov by VPN sieť mala mať?
Poslednou vecou, ktorá je nemenej dôležitá je, že čím viac serverov VPN poskytovateľ má, tým rýchlejšie a spoľahlivejšie bude vaše pripojenie.
Servery sú ako online diaľnice. Ak je priveľa ľudí na jednom serveri, bude dátam trvať dlhšie kým sa prenesú, čo spomaľuje rýchlosť vášho internetu. Taktiež, čím je server ďalej od vašej fyzickej (IP) lokácie, tým dlhšie im bude trvať než dosiahnu svoj cieľ. Toto môže spomaliť internetové pripojenie ešte viac.
Z týchto dôvodov by ste mali zvoliť VPN službu s veľkým počtom serverov v toľkých miestach ako je to len možné. Týmto spôsobom môžete vždy prejsť na iný server vo vašej blízkosti, ak sa vaše pripojenie spomalí.