Keď ľudia hovoria o výhodách virtuálnych privátnych sietí (VPN), prvá vec, ktorá im zvyčajne príde na um je, že maskujú unikátnu IP adresu vášho počítača s cieľom zlepšiť vaše súkromie. Toto sa zíde hlavne tím, ktorí chcú zostať v anonymite, keďže vaša IP adresa môže byť použitá na sledovanie všetkého online života od pripojenia k vášmu poskytovateľovi internetu až po miesto kde sa práve nachádzate. Avšak ďalšie výhody sú omnoho väčšie – a bohužiaľ často prehliadané. Pozrime sa na ne:

Ochráni vás pred podvodníkmi a zlodejmi

Hlavným cieľom  virtuálnej privátnej  siete je chrániť vaše citlivé informácie zatiaľ čo robíte bežné veci online. VPN siete ponúkajú vynikajúci spôsob ako sa chrániť pred krádežou identity, podvodoch a iných kybernetických útokoch, ktoré sa bežne pritrafia miliónom ľudom.

Existuje celý rad spôsobov, ktorými sa dá dostať k vašim citlivým online informáciám, ako sú čísla debetných či kreditných kariet, používateľské mená a heslá bankových účtov, emailov ba dokonca aj vaše rodné číslo, zatiaľ čo ste pripojení na internet.

Zostaňte v bezpečí aj na verejnej Wi-Fi

​Ak sa pripojíte k nezabezpečenej verejnej Wi-Fi sieti, riskujete vlastne všetky dáta na vašom pevnom disku počítača, mobilu, tablete, či iných zariadeniach.

Všetko čo treba na sledovanie pripojených ľudí vo verejnej sieti je vlastne len správny doplnok do prehliadača (tzv. plug-in). Jednoducho zobrazí vašu aktivitu a aktivitu všetkých ostatných na tejto sieti. Vidí to, že sa napríklad prihlásite na Wi-Fi sieť vo vašej obľúbenej kaviarni, aby ste si skontrolovali stav vášho bankového účtu. Týmto spôsobom niekto iný na tej istej sieti môže vidieť tiež všetky stránky, ktoré ste navštívili, rovnako ako vaše užívateľské meno a heslo.

Odtiaľ majú „špehúni“ už všetky informácie potrebné na to, aby sa mohli sami prihlásiť na vaše stránky. Nájsť čísla účtov, prečítať emaily, platiť kartou a nielen to, ale omnoho viac…

Používanie VPN siete, na druhú stranu znamená, že informácie ktoré sú odosielané a prijímané skrz sieť sú šifrované, a to aj v prípade, že pripojenie, ktoré používate  je v podstate zraniteľné. Takže v rovnakom scenári ako z kaviarne, niekto so škodlivým plug-inom by nemal byť schopný vidieť nič čo robíte počas toho ako používate túto sieť.

Je to preto, že informácie o stránkach, ktoré ste navštívili, ako aj informácie o bankových účtoch, emailoch, mená a heslá boli prehnané cez VPN sieť predtým ako boli odoslané späť na internet, kde boli všetky dôsledne zašifrované. Ak by sa niekto pokúsil dostať k týmto informáciám počas vášho surfovania internetom v kaviarni, videl by len šifrované dáta – nie účty, emaily, mená a heslá, ktoré obsahujú. Vďaka dodatočným bezpečnostným opatreniam zavedených na väčšine serióznych VPN pripojeniach by ste mali tiež mali byť upozornení, ak by sa niekto pokúšal o jej narušenie.

Vyhnite sa malwaru a vírusom

Najlepšie VPN siete prichádzajú so vstavanými bezpečnostnými funkciami, ktoré môžu byť použité v boji proti online zlodejom údajov a iným podvodníkom.

To znamená, že ste chránení rôznym anti-malware, anti-spyware a anti-adware softvérom rovnako dobre, ako tými, ktoré ste si nainštalovali do počítača osobitne. Ak by ste si stiahli do počítača vírus, ktorý by sa vám pokúšal ukradnúť vaše osobné údaje a informácie, VPN sieť ho odhalí a preruší sťahovanie skôr ako sa stihne dokončiť. Väčšina VPN sietí má štandardne dokonca aj anti-phishing softvér, čo znamená, že vám nik nemôže ukradnúť vaše meno a heslo v prípade, ak by ste sa pokúšali prihlásiť cez dôveryhodne vyzerajúcu, ale škodlivú stránku.

Dobrá VPN sieť je mocným nástrojom na vašu ochranu práve pred krádežou identity a podvodom na internete. Vyberajte len takú, ktorá spĺňa všetky uvedené vlastnosti a nemusíte sa obávať, že vás niekto nachytá kvôli tomu, že v dobrej viere surfujete internetom vo svojej obľúbenej kaviarni a logicky nepredpokladáte záškodníka.

 

Ako VPN chráni vašu online identitu v praxi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.