ochrana súkromia na internete a VPN
ochrana súkromia na internete a VPN

Internet a právo na súkromie

Internet alebo skôr ako World Wide Web (www) bol pôvodne navrhnutý predovšetkým na online výmenu informácií a môžeme ho teda vnímať ako priestor na spoluprácu, kde používatelia môžu komunikovať a zdieľať rôzne informácie. Postupne sa však internet vyvinul do takej miery, že už neslúži výlučne na pôvodný účel, ale naopak stále vytvára nový a nový priestor pre rozširovanie využívania technológií nad rámec účelov pôvodne stanovených.

Bežný užívateľ sa v tomto, v podstate neobmedzenom priestore, môže veľmi rýchlo stratiť, čo je samozrejme dôsledkom neustáleho vývoja a „rozširovania“ internetu, ale čo je ešte podstatnejšie, stráca veľa krát kontrolu nad svojim online súkromím. Právo na súkromie, ktoré požívame vo fyzickom svete, sa však nevzťahuje v rovnakej miere na náš digitálny život, myslíme tým najmä jeho reálne uplatnenie.

Aj keď je ochrana osobných údajov kvalifikované ako základné ľudské právo a nachádza sa v rôznych medzinárodných zmluvách a dokumentoch, ktorými sa riadi aj SR + CZ (napr. Európsky dohovor o ľudských právach, článok 8), stále mnohí ľudia pristupujú k svojmu právu na súkromie na internete veľmi chabo a buď to ignorujú alebo tomu venujú minimálnu pozornosť, napríklad z nevedomosti a z pocitu, že sa mu nič reálne mimo digitálny svet nemôže stať. Tento pohľad je však zavádzajúci a dôsledky z digitálneho sveta sú s tým „našim“ dnes takmer identicky prepojené v mnohých oblastiach. Samotný britský inžinier, počítačový výskumník a profesor Sir Timothy John „Tim“ Berners-Lee, ktorému sa pripisuje vynájdenie World Wide Webu povedal:

Je čas uznať internet ako základné ľudské právo. Znamená to záruku na dostupnosť prístupu pre všetkých a zaistenie toho, aby sa internetové balíky dodávali bez komerčnej alebo politickej diskriminácie, a tiež ochrana súkromia a slobody používateľov webu bez ohľadu na to, kde žijú.“

Zaujímavá myšlienka.

 

 

Pred kým v prvom rade teda chrániť svoje súkromie?

 

Náš poskytovateľ internetových služieb

Všetko, čo robíte online, je presmerované prostredníctvom vášho poskytovateľa internetových služieb (tzv. DNS záznamy). To znamená, že majú záznamy o všetkých navštívených stránkach. Väčšina ľudí si to neuvedomuje, pokiaľ nerobia niečo, čo je právne alebo povedzme eticky sporné. Tí, ktorí odmietajú tento pohľad tvrdením, že nemajú „čo skrývať“, sa pozerajú na súkromie cez nesprávny koniec ďalekohľadu. Je to totiž to isté, prečo si každý večer alebo ráno sťahujú žalúzie, aby ich nikto nevidel ako sa prezliekajú do pyžama či práce. Majú sa začo hanbiť? Veď nie, tak potom prečo…

 

Naša vláda

Aj napriek odhaleniu Snowdena, ktorý ozrejmil podrobnosti o globálnom sliediacom aparáte, o ktorom sa predtým myslelo, že je to nemožné, sa nikto poriadne ani nepozastavil. Vieme však fakty – každé volanie, každý e-mail, ktorý posielame, každú navštívenú stránku potenciálne zhromažďujú vládne organizácie, tajné služby a napriek tomu sedíme nečinne.

 

Veľké digitálne obchodné spoločnosti

Na webe dominuje hŕstka silných online spoločností. Google, Facebook a iní poskytujú svojim užívateľom rôzne služby „zadarmo“. Prečo v úvodzovkách? Tieto služby sa stali súčasťou nášho spoločenského života, pretože spĺňajú naše potreby a robia to veľmi dobre. Všetko, čo požadujú, je neobmedzený prístup k vašim osobným údajom… A to je možno ten kompromis, ktorý je väčšina z nás ochotná urobiť, pretože tieto služby bezpochyby obohacujú náš digitálny život. To, že strácame právo na súkromie už možno veľa ľudí ani nerieši. Je to správny pohľad?

 

Hackeri a tí ostatní

Ak vlády používajú sofistikované programy hromadného sledovania a obchodné spoločnosti používajú súbory cookies a údaje, ktoré im dobrovoľne odovzdávame za prístup k ich službám, tak potom tu sú hekeri, pre ktorých majú tieto osobné údaje význam čisto účelový – majetkový: ukradnúť či zneužiť. Majú záujem o všetky vaše súkromné údaje, či už ide o vaše meno, meno vášho domáceho maznáčika alebo číslo vašej kreditnej karty…

 

 

Aké nástroje potrebujem na ochranu svojho súkromia?

Tu sú 4 základné, elementárne nástroje a znalosti, ktorými sa môže každý používateľ internetu jednoducho vybaviť na udržanie svojho online súkromia. Nie každý nástroj môže chrániť vaše súkromie pred každou hrozbou, ale ak sa používa spolu s ostatnými, môžete dramaticky znížiť svoju online stopu a urobiť krok smerom k získaniu svojho digitálneho súkromia.

 

1. Dobrá VPN služba

Zo všetkých nástrojov, ktoré by ste mali mať vo svojom arzenáli na ochranu osobných údajov, by VPN mala byť na samom začiatku zoznamu. VPN (virtuálne súkromné ​​siete) sú navrhnuté tak, aby šifrovali všetok webový prenos a maskovali vašu IP adresu. To bráni vášmu poskytovateľovi internetových služieb a vládnym agentúram v monitorovaní vašej online aktivity. Znamená to tiež, že sa môžete vyhnúť rôznym obmedzeniam a iným formám cenzúry webových stránok. Svoju polohu môžete jednoducho „spoofovať“ a získať prístup k službám, ktoré nie sú dostupné vo vašom regióne.

Prezrite si zoznam našich najlepších testovaných služieb VPN za rok 2019 a nájdite si tu svoju. Naozaj to má zmysel.

 

2. Zabezpečený prehliadač

čítate Webové prehliadače ako Chrome, Edge a Safari zhromažďujú používateľské údaje aktívne a v podstate agresívne. Veď ich vlastnia spoločnosti Google, Microsoft a Apple. Logické. Títo traja poskytovatelia majú takmer 84% podiel na trhu webových prehliadačov. To znamená, že je pravdepodobné, že aj tento článok pomocou jedného z týchto prehľadávačov. Počuli ste už o Firefoxe, Tor browseri, Waterfoxe, Brave, Pale Moon, Firefox Focus, SeaMonkey a iných? Ak nie, toto sú užívateľsky rovnako prívetivé prehliadače už len tým, že je možné dostatočne dobre nastaviť ochranu súkromia priamo v ich nastaveniach a tak ako to chcete či potrebujete. Nájdite si čas na porovnanie a zistíte, že mnohé majú minimálne rovnakú mieru komfortu pri prehliadaní internetu ako vyššie zmieňované.

 

3. Kvalitný program na blokovanie reklám

Niekto má reklamy rád, niekto iný nie. Tu však nejde len o tento pohľad. Väčšina z nás sa dokáže vyrovnať s jednou reklamou alebo dvoma reklamami, ale keď sa obchodné záujmy dostanú nad úroveň užívateľskej skúsenosti z informácií na webovej stránke, potrebujeme kvalitný program na  blokovanie reklám. Niektoré reklamné kontextové okná sú naschvál umiestňované tak zle, že ich buď jednoducho nezrušíte alebo vás presmerujú na stránky, ktoré zavedú a odinštalujú do vášho počítača škodlivý softvér, vírusy alebo malware… A keď sme pri tom, tak ideme na 4. nástroj a to je:

 

4. Overený antivírusový program

Na všetky vyššie uvedené nástroje sa dá pozerať ako na proaktívne opatrenia na ochranu vášho súkromia a osobných údajov. Antivírusové riešenia sú reaktívnou metódou ochrany vášho súkromia. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte a koľko úsilia vynakladáte na ochranu svojich osobných údajov – vírusy a škodlivý softvér sú v dnešnej dobe nutnou digitálnou prítomnosťou – a teda jej nevyhnutnosť. Škodlivý kód má však potenciál zbaviť vás o (nielen) digitálne súkromie spôsobmi, o ktorých by ste nikdy nepovedali, že je to vôbec možné. Antivírusový softvér je preto často poslednou líniou ochrany medzi vami a tými, ktorí vám chcú ublížiť, resp. zneužiť vaše osobné údaje.

 

 

Záver

Myslíme si, že digitálne súkromie je dnes rovnako dôležité ako to vo fyzickom svete. Zbytočne preto nepodceňujte tieto opatrenia na ochranu vašich osobných údajov v online svete. Nikdy nie ste v absolútnom bezpečí, ale nie je potrebné riskovať a umožniť rôznym entitám paradoxne profitovať z údajov, ktoré sú len vaše alebo vašej domácnosti a neslúžia na obchodné účely. Keď sa nad tým zamyslíme, tak za to vlastne ešte platíme mesačné paušály, čo je dostatočná odmena sama o sebe…

 

 

 

 

4 nevyhnutné kroky pre zachovanie súkromia na internete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.