Na populárnom slovenskom magazíne, ktorý sleduje aktuálne spravodajstvo o dianí vo svete IT, počítačoch a internete, vyšiel zaujímavý článok o mobilných VPN aplikáciách. V článku zverejnil zoznam mobilných VPN aplikácií, ktoré boli podrobené detailnému výskumu realizovanému organizáciou Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) v spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Berkeley a University of New South Wales. Na veľké prekvapenie uvádza, že:
až 18 percent z 283 mobilných aplikácií vôbec nešifruje dátovú prevádzku napriek tomu, že je VPN doménou bezpečného pripojenia. 84 percent aplikácií nebolo schopných bezpečne preniesť IPv6 prevádzku a 66 percent DNS požiadavky. V oboch prípadoch bola problémová komunikácia smerovaná mimo zabezpečené VPN pripojenie.
Výskum ďalej preukázal, že aplikácie požadujú práva pre prístup napríklad k používateľským účtom, SMS správam, kontaktom a iným údajom, vďaka čomu by napríklad mohol ktokoľvek vykonávať nelegálnu činnosť pod IP adresou osoby, ktorá pristupuje na internet prostredníctvom uvedenej VPN aplikácie.
Zoznam nebezpečných VPN aplikácií
Medzi TOP 10 najnebezpečnejšími aplikáciami nájdeme aj mnohokrát vychvaľovanú bezplatnú variantu komerčných VPN služieb – Betternet – asi najväčšieho konkurenta platených riešení. Medzi ostatnými nájdeme väčšinou VPN služby poskytované zadarmo, ale sú tu aj 3 prémiové, platené. Tu je zoznam TOP 10 najnebezpečnejších mobilných VPN aplikácií:
- OkVpn
- EasyVpn
- Super Vpn
- Betternet
- CrossVpn
- Archie Vpn
- HatVPN
- sFly Network Booster
- One Click VPN
- Fast secure payment
O rizikách používania neplatených a rôznych free VPN službách sme písali v tomto článku, odporúčame preto nepoužívať hore uvedené aplikácie.
Naopak, v našich testoch sa snažíme vybrať to najlepšie v oblasti VPN riešení a služieb, ktoré sú síce platené, avšak spoľahlivé a v tejto oblasti sú absolútnou špičkou. Ceny overených a kvalitných VPN služieb sú v porovnaní s poskytnutými benefitmy zanedbateľné. Veď ceny od 2,5 eura za mesiac stoja za to, aby sme si chránili svoje súkromie na internete. Ale nielen to, prináša to aj veľa skrytých výhod.