Novo prijatý zákon totiž zakazuje akékoľvek anonymné diskusné fóra alebo príspevky. Čína sa stáva čoraz účinnejšou v obmedzovaní prístupu svojich občanov k informáciám získavaných cez internet. Už v júli 2017 sa čínska vláda rozhodla úplne zakázať VPN, čo určite spôsobí veľké rany pre gigantov ako Google a pod. VPN bola jedinou cestou ako umožniť používateľom internetu prístup aj k neregulovaným zahraničným stránkam a službám ako Facebook alebo Twitter, ktoré sú všeobecne zakázané. Zákon sa začne uplatňovať vo februári 2018.

Obmedzenia v šírení informácii na internete

Nový zákon však nadobudne účinnosť už v októbri tohto roku (regulácia Cyberspace Administration of China). Tento zakazuje akékoľvek anonymné príspevky na fórach a iných internetových službách. Prevádzkovatelia budú musieť po novom skontrolovať a overiť pravosť mena používateľa použitého pri registrácii na internetový portál. Nelegálnym obsahom môže byť prakticky akýkoľvek príspevok, pretože to nie je presne definované v zákone. Napríklad, prevádzkovatelia služieb nesmú zverejňovať  a šíriť čokoľvek, čo narušuje alebo ohrozuje národnú jednotu, poškodzuje národnú česť a záujmy a vytvára kult. Najhoršie na tom je, že spoločnosti musia takéto správy okamžite hlásiť príslušným orgánom. Vláda taktiež týmto krokom plánuje, aby sa technologické spoločnosti ako Baidu alebo Alibaba pretvorili na akýchsi efektívnych „strážcov“ čínskeho internetu.

 

VPN sieť mimo jurisdikcie USA a Číny

 

Ako to vyzerá medzitým v iných krajinách?

Napríklad Rusko začalo prísnu cenzúru internetu, keď zakázalo používanie VPN pre prístup k „neskresleným“ informáciám. Čo si pod týmto predstaviť? Od roku 2012 tam majú zákon o cenzúre, ktorý vláde umožňuje odstrániť takmer akúkoľvek stránku z internetu…

Podobne ako v prípade Číny, postupuje pri cenzúre internetu aj Turecko po tom, čo vládu získal Erdoganov režim od minulého roka.

Ešte pred cenzúrou internetu u nás určite vyskúšajte a preštudujte si výhody VPN. Nemusí vás už dnes nikto sledovať, stačí k tomu jednoduchá pomoc.

 

Cenzúra internetu sa nielen v Číne naďalej zvyšuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.