Obsah článku
Niekedy sa na internete stretnete s názormi, že VPN nemusí účinne fungovať. Názory sa opierajú najmä o skutočnosti, že VPN služba dostatočne neukryje identitu človeka (pripojenie na internet nie je anonymné) alebo VPN pripojenia nie sú stále dostatočne rýchle. V určitých prípadoch to aj skutočne tak bude, ale na našom webe testujeme a venujeme pozornosť len VPN službám, ktoré tieto neduhy trvalo odstránili, vyriešili. Naopak pridávame tri reálne dôkazy o tom, že VPN služby sú skutočne efektívne a funkčné, dokonca natoľko, že sa to rieši na „najvyšších miestach“. To hovorí o samo za seba.
Dôkaz č. 1:
Čína. Obrovská krajina, veľa ľudí, progresívny nárast výroby a spotreby, ekonomika stúpa strmo hore. Už skôr nastavená cenzúra spôsobila, že sa cez internet nedostanete na Facebook, Twitter, YouTube a ani na ďalšie svetoznáme weby. No a po novom je nelegálne používať aj VPN služby. Aké pokuty za to hrozia však ešte nie je úplne jasné. Slobodný prístup k informáciám je tak v mnohých smeroch úplne obmedzený, riadenie štátu sa dotklo aj internetu. To, že vládnej kontrole najnovšie podlieha aj obľúbená online technológia VPN istotne zaručene zároveň znamená, že je účinná a funkčná, keďže ju nevedia inak obmedziť alebo zastaviť.
Dôkaz č. 2:
Spojené arabské emiráty prijali novú legislatívu, ktorá výslovne zakazuje používanie VPN služieb. Jedná sa o akýkoľvek druh digitálnej trestnej činnosti, ktorej súčasťou je „maskovanie“ IP adresy a prístupom k blokovaným službám v danom regióne. Sankcie sú obrovské: dočasné odňatie slobody a pokuta v rozmedzí od 136 000 dolárov do 545 000 dolárov. Dôvodom je vraj zvýšenie príjmov miestnych telekomunikačných spoločností, pretože ľudia využívajú lacnejšie formy telefonovania pomocou aplikácií akými sú Skype, WhatsApp či Snapchat. Ďalší rukolapný dôkaz ako VPN naozaj dokáže fungovať a pomáhať ľuďom a štát nevie túto službu priamo kontrolovať.
Dôkaz č. 3:
Kevin David Mitnick. Bývalý hacker, dnes autor dvoch kníh a bezpečnostný analytik, už v dvanástich rokoch prišiel na spôsob ako využívať mestskú dopravu v Los Angeles zadarmo – ako inak ilegálne. Neskôr napríklad získal administrátorské práva na počítačoch IBM na Computer Learning Center v LA (USA) či sa dokonca nabúral do systémov firiem ako Motorola, NEC, Nokia, Sun Microsystems či Fujitsu Siemens. Sám v tomto rozhovore tvrdí a zároveň nabáda ľudí, aby používali VPN služby predovšetkým kvôli tomu, aby zostali v bezpečí a vyhli sa tiež dohľadu. Odporúčanie používať VPN od kedysi najviac hľadaného hackera má viac než len teoretickú váhu…