Podozrivé VPN v databázach App Store a Play Store

Zaujímavý článok uverejnil server Eurozpravy.cz, v ktorom opisuje zistenie desiatok falošných VPN služieb v službách Google Play Store či Apple App Store. Zoskupenie ľudí okolo stránky Top10VPN.com sa rozhodlo preskúmať 20 najpopulárnejších aplikácií tohto typu v databázach App Store a Play Store, cez ktoré sťahujú programy a aplikácie používatelia mobilných operačných systémov iOS a Android. Výsledkom bolo zistenie, že z aplikácií VPN, ktoré boli stiahnuté, je 17 vlastnených čínskymi spoločnosťami alebo spoločnosťami s väzbami na Čínu, ktorá pritom v posledných rokoch používanie VPN aplikácií tvrdo potláča.

Okrem toho sa zistilo, že väčšina bezplatných VPN aplikácií nedisponuje žiadnou užívateľskou podporou a poskytuje nulovú alebo len veľmi malú ochranu súkromia. Zároveň úmyselne spotrebiteľom výrazne komplikujú dohľadanie akýchkoľvek informácií o pozadí fungovania týchto VPN služieb.

 

Ktoré sú to VPN produkty?

TurboVPN, VPN Proxy Master, VPN 360, SuperVPN, Free VPN Client či Snap VPN. Čo je ale zarážajúce, že si ich pritom nainštalovali desiatky miliónov používateľov.

Príkladom je aplikácia Free VPN Client, ktorá bola nainštalovaná viac ako 50 mil. krát v Android prístrojoch. Stojí údajne za ňou firma SuperSoft Tech, ktorá v Play Store uvádza ako svoje sídlo Singapur, ale v tomto štáte nie je registrovaná a v podstate sa o nej už nič viac ani nedozviete a to vrátane zásad ochrany osobných údajov a súkromia. V niektorých prípadoch sa v podmienkach VPN služieb našli také nezmyselné ustanovenia ako to, že budú vaše dáta zdieľať s tretími stranami v Číne a dokonca, že zaznamenávajú internetové aktivity užívateľov, čo je v rozpore s princípom fungovania kvalitnej VPN.

 

Čo robiť a kde nájsť overenú VPN?

Odinštalovať a vymazať… Na základe týchto zistení dôrazne neodporúčame používať nielen free VPN, ale ani používať neoverené a pochybné VPN služby, ktoré nemajú žiadnu históriu alebo transparentné pozadie s overenými technologickými postupmi. Prevádzkovatelia takýchto VPN služieb takto kontrolujú vašu internetovú prevádzku. Môžu tak do nej nazerať, upravovať ju, zaznamenávať ju a majú veľmi dobrú predstavu o tom, čo na internete podnikáte… Radšej nehovorme o zneužití, pretože to nemusí dobre dopadnúť.

Pozrite si preto napríklad overené a najlepšie VPN služby pre Slovensko v roku 2018. Tu máte istotu, že nešliapnete vedľa. Identita na internete má väčšiu hodnotu ako si dokáže človek v prvom momente predstaviť.

 

Zdroj: https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/internet/241537-vetsina-nejpopularnejsich-vpn-aplikaci-je-spojeno-s-cinou-zjistili-odbornici/

 

 

Pozor na čínske free VPN v Play a App store

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.