Čo je VPN a ako ju využiť?

S touto otázkou sme sa vysporiadali detailne v tomto článku.

Ako objednať VPN?

Jednoducho – vyberte si z našich preverených VPN poskytovateľov, po prekliknutí na ich web stránku si vyberte pre vás najviac vyhovujúci program (predplatné na určitý čas, resp. podľa ceny – uvádzame vždy aj akcie, ktoré sa určite oplatia!) a zaplaťte ho cez internet online.

Ako používať VPN?

Jednoducho – v princípe každý poskytovateľ VPN používa vlastný softvér (aplikáciu), ktorú si stačí po zaplatení stiahnuť podľa toho, aký operačný systém používate a spustiť (riešenie jediným kliknutím). Následne si v aplikácii vyberiete požadovanú lokáciu, z ktorej budete pristupovať na internet, zoradenú podľa odporúčania, abecedne, podľa regiónov, resp. podľa umiestnenia serverov. Väčšina poskytovateľov má prístup nastavený automaticky = najvhodnejší pre váš typ pripojenia. Aj to sa však dá zmeniť v nastaveniach. Taktiež tam nájdeme Speed test meter, ktorý nám vytvorí predstavu rýchlosti pripojenie cez ten ktorý server, ďalej zobrazenie aktuálnej pozície a IP ako aj diagnostický mód v prípade zistenia chýb v pripojení na VPN. Samozrejmosťou je aj kompletný manuál, resp. položka Help, kde všetko nájdete do podrobností.

Ukážka práce s aplikáciou Express VPN v operačnom systéme Windows:

 

Čo ak mi zaplatená VPN z rôzneho dôvodu nevyhovuje?

V našej recenzii predstavujeme len poskytovateľov VPN, ktorí štandardne dávajú minimálne 7 a maximálne 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti s uvedenou službou. Týmto spôsobom viete svoje rozhodnutie pred vypršaním uvedenej lehoty kedykoľvek zmeniť bez rizika straty peňazí. V našej recenzii testujeme len VPN siete, kde vrátenie peňazí štandardne nie je problémom ani po vyskúšaní počas viacerých dní či presurfovaní niekoľko GB.

Spomalí používanie VPN moje internetové pripojenie?

Nie, ale závisí to od viacero podmienok. Sme toho názoru, že VPN by nemala nijako výrazne spomaľovať rýchlosť internetu. VPN poskytovatelia sa snažia neustále zvyšovať rýchlosť VPN služieb. Preto je alokovaných čo najviac serverov čo najbližšie k vašej polohe, aby sa využila čo najviac dostupnosť, šírka a rýchlosť linky. V našich testoch nie je vôbec problém dosahovať priepustnosť min. 20Mb/s, ale mnohokrát to bolo aj viac (58Mb/s USA), ale aj menej (3Mb/s Brazília). Záleží to tiež od vyťaženia daného servera, ale tiež od vášho prevádzkovateľa internetu. Ak máte pomalú internetovú linku, nemôžte dosiahnuť vyššiu rýchlosť u VPN. Najlepší spôsobom ako predísť akémukoľvek zníženiu rýchlosti surfovania je používanie VPN len v prípadoch, keď potrebujete na internete ochrániť svoje súkromie a bezpečnosť pripojenia alebo využiť služby, ktoré nie sú bežne dostupné kvôli rôznym regionálnym obmedzeniam.

Čo ak chcem použiť VPN free?

Na internete nájdete aj voľne dostupné riešenia VPN free, ktoré sú zadarmo. Avšak či už rýchlosť, dostupnosť a hlavne časové či dátové obmedzenie nerobia z týchto nástrojov dobrých pomocníkov, hlavne ak chcete chrániť svoje súkromie a pripojenie často. Okrem toho majú jednu zásadnú nevýhodu – uchovávajú vašu komunikáciu „v logoch“, čiže je možné spätne vypátrať, kde ste surfovali. Najhoršie je ale asi to, že vašu IP adresu požičiavate niekomu inému, ktorý tiež využíva VPN zadarmo, čo môže viesť k jej zneužitiu. Vieme si to predstaviť len v prípadoch jednorázového použitia a aj to iba na určitý čas, kde nie je pre vás podstatná rýchlosť ani stabilita pripojenia, či absolútna anonymita. Tieto služby nikto neposkytuje plnohodnotne zadarmo a často sa do softvéru primiešavajú rôzne reklamy, adware, a ktovie čo všetko. Za nás: ak si chcete ušetriť nervy, toto riešenie rozhodne neodporúčame! Neplynie z tohto žiadna objektívna výhoda. Omnoho podrobnejšie a viac sa dočítate o VPN free v tomto článku.

VPN, časté otázky