Obsah článku
- 1 Dôvera je základ
- 1.1 Prvý pohľad na samotnú aplikáciu
- 1.2 Prísne nastavené zásady ochrany súkromia
- 1.3 Podpora operačných systémov a zariadení + neobmedzené množstvo pripojených zariadení na účet
- 1.4 Tipy a funkcie šifrovania, ochrana pred únikom ip adries z DNS zóny (Leak test)
- 1.5 Sieť serverov po celom svete
- 1.6 Ďalšie smart funkcie
- 1.7 Surfshark pracuje aj s Netflixom, P2P a Čínsky múr
- 1.8 Testy rýchlostí SurfShark VPN
- 1.9 Cena a podpora
- 1.10 Záver – plno výhod
- 1.11 SurfShark VPN
- 1.12 Zaujímavé výhody
- 1.13 Možné nedostatky
Surfshark je v podstate nová VPN služba na trhu. Aj napriek tomu, že je nováčikom v tomto segmente (od roku 2018), rozbehla svoju cestu veľmi agresívnym marketingovým spôsobom. Prezentuje sa najmä ako vyvážená VPN služba s prémiovými vlastnosťami za nízku cenu a tak vytvára na svojich zákazníkov dojem, že pomer výkon/cena môže byť v jej prípade naozaj dobrým dôvodom prečo prejsť na túto novú VPN službu. V základe totiž obsahuje veľa bezpečnostných prvkov na ochranu súkromia na internete, zaujímavé a prospešné vychytávky vo vlastnej aplikácii, pričom ponúka online podporu k svojmu produktu s takmer okamžitou odozvou. Tým ale, že nie je až tak (vzhľadom na svoju krátku históriu zriadenia služby) známa ako najväčší hráči na trhu (ExpressVPN, NordVPN atď.) vyvoláva otázniky nad kvalitou poskytovaných VPN služieb. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé aspekty tejto novej VPN služby.
Dôvera je základ
Pozrime sa najprv na to, akú má SurfShark dôveru a hodnotenie u svojich doterajších zákazníkov:
Počas krátkej doby získal SurfShark cez 3300 recenzií, kde viac ako 3/4 (83%) jej používateľov hodnotí službu ako excelentnú, resp. dobrú. Na Truspilot sa uverejňujú recenzie všetkých klientov tejto VPN služby, bez ohľadu na to, či sa jedná o pozitívnu alebo negatívnu recenziu. Už to samotné hodnotenia vypovedajú o jej otvorenosti a kvalite poskytovaných služieb.
Prvý pohľad na samotnú aplikáciu
Desktopová (Windows, MacOS) aplikácia je totožná s mobilnou. Možnosti nastavenia sú takmer rovnaké. V PC verzii nájdete ešte možnosť testovania rýchlosti vybraných VPN serverov a tzv. dark mode (tmavý režim). Užívateľsky a vizuálne je však aplikácia totožná. Jednoduchá na ovládanie, nastavenie trvá niekoľko okamihov.
Prísne nastavené zásady ochrany súkromia
Surfshark sa snaží túto najpodstatnejšiu úlohu každej kvalitnej VPN služby odviesť čo možno najlepšie. Má sídlo na Britských Panenských ostrovoch (BPO), čo je pre dnešné VPN nevyhnutná podmienka pre aplikáciu správnej jurisdikcie v právnej oblasti ochrany súkromia. Je bezpečne mimo dohľadu mocností akými sú USA, EÚ, Rusko či Čína. BPO je politicky a právne nezávislá krajina so silnými zákonmi o ochrane súkromia. Vďaka tomu je populárnou jurisdikciou nielen pre VPN služby, ale aj pre bankovníctvo a podniky zamerané na ochranu súkromia. Tiež sa tam napríklad nachádza (má sídlo) aj líder v segmente VPN služieb v súčasnosti – ExpressVPN.
Sama spoločnosť túto výhodu využíva a deklaruje aj na svojej webovej stránke:
Sídlime na Britských Panenských ostrovoch, čo nám umožňuje uchovávať naše protokoly VPN bez údajov. Nezhromažďujeme žiadne informácie, ktoré by nás mohli viesť k tomu, aby sme vedeli, kto ste alebo čo ste online.
Rovnako ako mnoho iných VPN služieb a technologických spoločností má aj spoločnosť Surfshark tím ľudí pracujúcich po celom svete. Po prečítaní Zásad ochrany osobných údajov a Podmienok poskytovania služieb zistíte niekoľko dôležitých informácií:
Surfshark neuchováva žiadne protokoly (No log policy), ktoré by mohli identifikovať používateľa alebo jeho aktivity online. (Nezaznamenávajú sa totiž žiadne adresy IP ani údaje o používaní.)
Samotná aplikácia SurfShark však má možnosť „hlásenia o zlyhaní“, ale len pre hlásenie diagnostických informácií v prípade jej zlyhania. Toto je anonymizované a v nastaveniach to možno ľahko vypnúť. Veľa iných VPN služieb podobne má možnosť odosielať správy o zlyhaní v aplikáciách. V tomto smere sa to tak nevymyká štandardu. V každom prípade odporúčame túto možnosť vypnúť hneď na začiatku, ak niečo zlyhá, máme tu predsa online podporu. Čo je trošku horšie, mobilná aplikácia Surfshark môže obsahovať aj reklamné ID. Ak to považujete za problematické, môžete to v nastaveniach taktiež jednoducho vypnúť. Pravdu povediac, by sme túto funkciu (reklamné ID) najradšej v žiadnej VPN službe nevideli, ale biznis zjavne funguje aj v tomto segmente. SurfShark sa však na oplátku stará o súkromie svojich klientov tak, že zverejňuje na svojom webe, či dostal od nejakej vlády alebo inej inštitúcie požiadavku na zaslanie citlivých údajov z činnosti samotnej VPN služby. K aprílu tohto roka tak samotná spoločnosť tvrdí, že žiadnu takúto žiadosť neeviduje… To vyzerá dobre.
oficiálna webstránka VPN služby Surfshark
Podpora operačných systémov a zariadení + neobmedzené množstvo pripojených zariadení na účet
Surfshark môžete používať takmer všade: stolné počítače a notebooky (Windows, Mac OS, Linux), Ttelefóny a tablety (Android, iOS), prehliadače (pozor, rozšírenia fungujú len v samotnom prehliadači!) Chrome (+ ostatné prehliadače založené na kóde Chromium), Firefox, Smart TV (smart DNS), Amazon Fire Fire, Apple TV, ďalšie inteligentné televízory, Herné konzoly (smart server DNS), Xbox, atď. Čiže podpora na všetky dnes najviac používané platformy je v podstate neobmedzená.
Čo je však najviac fajn, je neobmedzené množstvo zariadení pripojených súčasne cez 1 užívateľský účet. Tento prvok vynáša SurfShark vysoko hore, nakoľko nie ste limitovaní počtom zariadení nielen v domácnosti a ušetríte si čas a námahu ako správne zladiť pripojenie viacerých zariadení súčasne bez obmedzení VPN poskytovateľa. Táto služba sa preto radí medzi prvé v tomto segmente, kedy je možné takto pripojiť a súčasne využívať VPN službu bez obmedzení.
„Našim zákazníkom ponúkame exkluzívnu službu – naša VPN vám umožňuje pripojiť všetky vaše zariadenia naraz, bez obmedzenia súčasných pripojení!“
Tipy a funkcie šifrovania, ochrana pred únikom ip adries z DNS zóny (Leak test)
Na šifrovanie komunikácie používa Surfshark štandardný formát šifry vo VPN segmente: AES-256-GCM (Galois/Counter Mode) s RSA-2048. Surfshark štandardne tiež navyše používa nasledujúce protokoly VPN:
IKEv2 – je považovaný za veľmi bezpečný protokol s vynikajúcim výkonom. Aj keď zvyčajne prevyšuje v rýchlostiach OpenVPN, nie je to open source, čo je zároveň jeho nevýhoda.
OpenVPN – OpenVPN sa všeobecne považuje za „zlatý štandard“ s VPN, pretože ponúka dobrý výkon, je to otvorený zdroj (open source) a je považovaný za veľmi bezpečný.
O protokoloch sa dočítate viac tu. V závislosti od konkrétnej aplikácie (platformu) Surfshark, ktorú používate, si môžete vybrať z dostupných protokolov VPN v nastaveniach. V operačnom systéme Mac OS však máte iba jednu voľbu – IKEv2, čo je samozrejme trošku nevýhoda.
Funkcionalita Kill switch – okamžité ukončenie pripojenia k internetu, surfovania je taktiež v SurfShark prítomná, podobne ako u všetkých renomovaných VPN službách. Táto funkcionalita zaistí, aby vaša poloha a adresa IP zostala chránená, a to v prípade zlyhania pripojenia k VPN (z akéhokoľvek dôvodu). Je k dispozícii v aplikáciách Surfshark pre Windows, Mac OS, Android a iOS.
Testy prieniku a priepustnosti IP adries (DNS zón) dopadol pre SurfShark tiež dobre, takže aj v tomto teste dopadla táto nová VPN služba naozaj dobre, nesklamala. V tej súvislosti mnoho VPN sietí pracuje na budovaní svojej dôvery najčastejšie prostredníctvom externých auditov. Surfshark tiež ide týmto pozitívnym trendom. Nechala si vykonať audit spoločnosťou Cure53, renomovanej spoločnosti zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou so sídlom v Nemecku. Cure53 vyhodnotil audit v skratke takto: „…členovia tímu Cure53, ktorí preskúmali pôsobnosť SurfShark VPN služby v novembri 2018, môžu dospieť k záveru, že testované aplikácie na nich spravili veľmi silný dojem a že klienti nie sú vystavení žiadnym problémom ani v oblasti ochrany súkromia, ani vo všeobecnejších bezpečnostných oblastiach služby ako takej.“ Audit bol obmedzený pre rozšírenia prehľadávačov Android a iOS. Úplnú správu audítorov si môžete prečítať na tomto odkaze.
viac o bezpečnosti VPN služby Surfshark
Sieť serverov po celom svete
Keďže Surfshark je relatívne mladá (nová) VPN služba, má prekvapivo veľké množstvo serverov po celom svete. Aktuálne čísla sú 1 700+ serverov vo viac ako 63 krajinách
Všetky servery používajú privátne DNS, maskovací mód a vyššie zmienené protokoly OpenVPN a IPSec/IKEv2, pričom garantujú ich použitie aj v prípade torrentov a iných P2P sietí. Slovensko, či Česko je v prehľade s vlastnými servermi uvedené tiež. Niektoré servery však ponúka táto VPN služba len ako virtuálne (označené písmenom V), čo môže znamenať určité obmedzenie pre vyťaženie servera spočívajúce v znížení výkonu, rýchlosti a dostupnosti. Prevažne sú takto prevádzkované VPN servery pre Európana v menej používaných lokalitách ako Čile, Kostarika a podobne a používajú sa na podporu primárne pre vzdialené oblasti.
Ďalšie smart funkcie
Surfshark má integrované niektorými zaujímavé a užitočné funkcionality, na ktoré sa pozrieme bližšie:
Filter CleanWeb – účinne blokuje reklamy, malware a phishingové domény
Táto funkcia blokuje nielen reklamy, rôzne sledovače, malware a phishingové domény, ale aj „podozrivé odkazy“, ktoré sa nachádzajú na tzv. „čiernej listine“ VPN servera Surfshark. Blokátor reklám dokáže efektívne blokovať domény už priamo na VPN serveri prostredníctvom požiadaviek DNS, takže sa nemusíte spoliehať na konkrétne rozšírenia prehľadávača. Táto funkcia je k dispozícii v aplikáciách Windows, Mac OS, Android a iOS.
Podobnú funkcionalitu ponúka napríklad aj konkurent NordVPN pod názvom CyberSec.
Z obrázku vyššie si môžete tiež všimnúť funkciu Whitelister (rozdelené tunelovanie), ktorá je štandardne použiteľná v aplikácii SurfShark. Tento nástroj vám umožňuje vybrať si, ktoré aplikácie alebo webové stránky, resp. IP adresy nebudú používať VPN sieť ako internetový kanál. Sú na to rôzne dôvody, ale niektorí ľudia napríklad radšej „bankujú“ alebo pozerajú emaily z práce cez štandardnú mobilnú sieť operátora a preto to môže byť v niektorých prípadoch aj užitočný. Túto funkciu však štandardne ponúkajú všetky renomované VPN siete na trhu.
Multi-hop VPN je ďalšia užitočná doplnková funkcia a jej účelom je presmerovanie zašifrovanej komunikácie cez dva rôzne servery VPN. V čase písania našej recenzie je k dispozícii trinásť rôznych konfigurácií servera s použitím Multi-hopu, čo nie je extra veľa (NordVPN ich má podstatne viac). Môžete si ju vybrať priamo v klientovi aplikácie Surfshark v časti Locations> MultiHop. Výhodou je samozrejme viacnásobné šifrovanie komunikácie, čo pridáva lepší pocit pre uchovanie súkromia na internete, ale zároveň je viac ako pravdepodobné, že komfort rýchlosti VPN služby sa rapídne zníži. Komplikované prechádzanie cez niekoľko VPN serverov jednoducho spomalí dátovú prevádzku. Je to fakt, pre ľudí dbajúcich na absolútnu bezpečnosť je to však výrazný bonus.
SurfShark však ponúka aj extra (platené) funkcie za $ 0,99 mesačne a označuje ich ako nadštandardnú formu ochranu súkromia, ochrany osobných údajov aj za hranicami používania VPN siete. Sú to tieto dve služby:
- HackLock – upozornenie v reálnom čase, ak budú vaše e-maily alebo heslá ohrozené hackermi. Túto funkciu sme priamo neskúšali, ale vieme, že pracuje na princípe, ak sa váš email alebo používané heslo objaví v databázach hacknuných webov alebo služieb, upozorní vás to, že prístup k službám (email, banky, HBO GO, Netflix a pod.) môže byť ohrozený. Taktiež, ak je detekovaný viacnásobný pokus o prihlásenie do emailov.
- BlindSearch – inkognito režim pre vyhľadávanie dotazov, ktoré nechcete, aby ktokoľvek na internete videl (aj po vypnutí VPN služby).
Je potrebné poznamenať, že podobné služby sa dajú nájsť na internete zadarmo (Have I Been Pawned?, atď), resp. vyhľadávače, ktoré anonymizujú dopyty na vyhľadávanie (Startpage a pod.), takže tieto služby sa dajú bez väčších problémov nahradiť bezplatnou alternatívou. Ak si však nechcete s týmto lámať hlavu, je to priamo v aplikácii a tak nemusíte svoje požiadavky komplikovane prenášať do iných služieb, takže svoje opodstatnenie si to u niektorých ľudí určite nájde.
Surfshark pracuje aj s Netflixom, P2P a Čínsky múr
Keďže máme zaplatený Netflix pre americký trh, testovali sme len Surfshark s jeho americkou verziou a všetko fungovalo perfektne. Použili sme niekoľko amerických serverov a podarilo sa nám odblokovať všetok obsah. Kvalita streamovania bola tiež uspokojivá až perfektná bez prerušení. Sem tam (2x za 1 hodinu) ubudol farebný podtón filmu spôsobený pravdepodobne dočasným znížením dátového toku, ale nemalo to vplyv na kvalitu prenosu čo sa týka kontinuity. Podpora Netflixu by však mala byť aj pre ostatné zóny/regióny po celom svete vrátane Európy. Mnoho ľudí však primárne požaduje prístup k americkej verzii Netflixu, pretože logicky ponúka najširšiu ponuku filov a seriálov na svete.
Podľa webovej stránky Surfshark sú všetky servery použiteľné na P2P zdieľanie.
Pri slušných rýchlostiach a dobrých nastaveniach ochrany pred únikmi je Surfshark určite dobrou voľbou na zváženie. Torrenteri sa môžu spoliehať na vyhlásenie Surfshark, že nie je nútený dodržiavať zákony DMCA, pretože sídli na Britských Panenských ostrovoch. Preto by právne upozornenia a požiadavky na autorské práva nemali žiadnym spôsobom ovplyvňovať používateľov Surfshark.
Ako je to s prekonaním veľkého Firewall-u v Číne?
Surfshark má vstavanú funkciu s názvom NoBorders, ktorú vyvinuli s cieľom pomôcť používateľom obísť rôzne obmedzenia a bloky pre VPN služby. A je to užitočné aj v prípade Číny. Funkciu Surfshark NoBorders možno povoliť priamo v aplikácii. Surfshark poskytuje tiež funkciu „Kamuflážny režim“ (inde známe ako Obfuscate VPN servers), ktorá umožňuje prevádzku VPN služieb napriek obmedzeniam internetu v danej krajine. Táto funkcia je povolená iba pomocou protokolu OpenVPN (UDP a TCP).
Testy rýchlostí SurfShark VPN
Vykonali sme jednoduché testy rýchlostí sťahovania, nahrávania súborov a odozvy. Vybrali sme VPN server zo Slovenska, Česka a USA. Medzi prvými dvoma je rozdiel malý, USA VPN sever je predsa len ďalej, takže o niečo menšia hodnota. Merania sú v MB/s, čiže nie ako je bežne uvádzaná jednotka Mbps, ktorá je samozrejme na oko väčšia, je potrebné ju ďalej predeliť pomerom a máme reálnu hodnotu rýchlosti sťahovania v MB (megabajtoch), tzn. koľko MB stiahnem za sekundu.
Cena a podpora
Surfshark je jednou z najlacnejších VPN, ktorá ale stále ponúka vysoko kvalitné služby. V tomto smere bude isto veľmi súťažiť s už podstatne staršou, ale plne etablovanou VPN službou, ktorá má podobné parametre a málinko lepšiu cenu, hlavne pri dlhodobom predplatnom – Pure VPN. Tu si prečítajte aj náš test a recenziu na PureVPN. Podobne aj SurfShark je pri dvojročnom predplatnom veľmi zaujímavou alternatívou, pretože vás tak mesiac vyjde len za 1,79 €. Celková cena za dvojročné predplatné je tak iba cca 43 €, čo je prekvapivo lacné.
Celkový cenník SurfShark v obrázkovej podobe:
Všetky informácie o cenách nájdete na webovej stránke Surfshark VPN tu
Surfshark podporuje všetky hlavné možnosti platby: kreditné karty, PayPal, Google Pay, Amazon Pay a samozrejme tiež kryptomeny. Zásada vrátenia platby v prípade nespokojnosti spoľahlivo funguje tiež a máte teda až 30 dní na túto možnosť uplatnenia si vrátenia peňazí. Isté obmedzenia vrátenia peňazí však existujú v prípadoch zaplatenia cez službu iTunes (App Store) alebo pomocou predplatenej karty či darčekovej karty, ktoré funguj spôsobom kreditu a nie klasicky ako debetné či kreditné karty.
Čo sa týka samotnej podpory k VPN produktu, tak primárne bude asi každý využívať podporu živého chatu, ktorý je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Skúšobne sme len pozdravili podporu prostredníctvom chatu a zistili sme, že podpora je rýchla, nakoľko nám behom chvíľky odpovedali s otázkou, čo nás trápi. No zatiaľ nás nič extra netrápilo 🙂 Silnú online podporu nájdete tiež na priamo na webe SurfShark v širokom rozsahu. Znalostná databáza, FAQ, emailová požiadavka, spojenie cez živý chat aj cez web. Rozsiahle manuály ako nastaviť VPN nielen v mobile, ale aj na routri a iných zariadeniach, sem tam nejaké video, ktoré určite niekedy pomôže viac ako veľa popísaného textu. V tomto smere je to tiež veľmi dobre zvládnuté a skôr máte pocit, že táto VPN služba už funguje podstatne dlhšie ako 2 roky…
Zistené (malé) nevýhody
Variabilné rýchlosti sťahovania
Možno je to dané tým, že sa jedná ešte o mladú VPN sieť a tiež tým, že počet serverov je predsa len nižší ako u konkurencie a vyťaženosť niektorých môže byť v niektorom čase väčšia, ale v niektorých prípadoch sme zaznamenali pomalšie rýchlosti. Ak vyberiete voľbu „najrýchlejší server – Fastest server“, pravdepodobne vás pripojí k najbližšie najmenej vyťaženému VPN serveru, čo do výsledku znamená, že nebudete mať problém s rýchlosťou pripojenia. Pri našom mobilnom pripojení v maximálnej šírke pásma 72 Mbps sme takto bežne dosahovali rýchlosť na hranici tohto pásma podľa typu požiadaviek, takže v súvislosti s prevádzkou sme nemali najmenší problém a pripojenie sa nejavilo nijako zvlášť obmedzené. Trošku horšie to bolo s výberom konkrétneho servera podľa našich presných požiadaviek. Tam sme narazili na malý problém s pomalšími rýchlosťami, obzvlášť ak užívateľ používa prídavné funkcie navyše ako je typicky Multi-hop. Tam rýchlosť spadla dole minimálne dvojnásobne. Spomalenie bolo väčšie, avšak na prezeranie napríklad emailov alebo bežných jednoduchých web stránok to bohate stačí. Na Netflix v UHD kvalite to už akosi nestačilo, niekoľko krát sa nám obraz „rozsypal“ a zasekával. Zrejme však túto funkcionalitu nebudete používať práve pri streamovaní…
Aj keď tieto výsledky merania rýchlostí určite nie sú zlé, nie je to úplne na rovnakej úrovni ako u ostatných špičkových služieb na trhu VPN. Napríklad v našom aktualizovanom porovnaní ExpressVPN verzus NordVPN boli títo dvaja vedúci hráči na trhu neustále rýchly a spoľahlivý bez výrazných výkyvov.
Pre MacOS iba jeden protokol
Ďalšou nevýhodou, ktorú sme zistili je neexistencia protokolu OpenVPN v Mac OS. Namiesto toho musíte použiť iba protokol IKEv2 VPN je síce bezpečný a hlavne rýchly, nie je to však open source ako OpenVPN. Takže ak pracujete v MacOS, zvážte tento malý nedostatok, ak požadujete maximálnu úroveň ochrany na internete. Možno sa časom tento malý neduh odstráni, SurfShark totiž napreduje veľmi rýchlo dopredu.
EDIT 8.5.2020: Surfshark po vydaní tejto recenzie potvrdil, že nasadí OpenVPN pre MacOS už v tomto štvrťroku. Skvelá správa! Ešte lepšia je tá, že aj teraz sa dá nainštalovať manuálne, postup nájdete na stránke poskytovateľa VPN tu: https://support.surfshark.com/hc/en-us/articles/360006541914-How-to-set-up-OpenVPN-on-macOS
Ako vyzerá aplikácia SurfShark v mobile a tabete?
Záver – plno výhod
Surfshark nás počas krátkeho testu jednoznačne presvedčil. Dal nám veľa dobrých dôvodov a argumentov na to, aby poskytol svoje výhody najmä pre nenáročných používateľov VPN služieb, ktorí vyžadujú hlavne ochranu svojho súkromia a osobných údajov na internete. Medzi silné stránky tejto novej, mladej VPN siete sú hlavne užitočné aplikácie pre všetky nosné zariadenia a operačné systémy a neobmedzený počet pripojených zariadení cez 1 užívateľský účet. Bonusom je tiež vyriešená jurisdikcia a dosah „špehujúcich“ internetových mocností je tak obmedzený, nakoľko je to ďalšia VPN služba, ktorá uplatňuje politiku neuchovávania a nezaznamenávania internetovej prevádzky svojich klientov (No log Policy). Funkcionality ako Kill switch, Multi-hop, CleanWeb alebo Whitelister sa vyrovnávajú tým prestížnejším VPN službám, pričom si bez problémov pozriete tiež nové filmy na Netflixe, či sprevádzkujete P2P služby. Ak sú ešte nejaké pochybnosti, vyskúšajte túto novú VPN službu bez rizika, nakoľko tu máte podobne ako u veľkých hráčov na trhu až 30 dní na vrátenie peňazí v prípade nespokojnosti. Spoločnosť SurfShark sa neustále rozširuje a je podľa nášho názoru vysoko pravdepodobné, že časom vyrieši aj malé neduhy, ktoré sú spôsobené občasným pomalším pripojením. Sieť nových VPN serverov tohto poskytovateľa denno-denne neustále stúpa, takže je tu badateľný úspešný progres (ku dňa písania tejto recenzie ich je cez 1700).
Najviac však rozhoduje asi cena (1,79 €/mesiac) a v porovnaní s ostatnými lacnými VPN službami určite vyjde ako rovnocenný súper, ak nie aj lepší. Pozrite si tiež test najlacnejších VPN služieb na trhu, ktorý sa medzičasom takmer vôbec nezmenil. Takže náš verdikt je, že pokiaľ nežiadate absolútnu špičku na poli VPN služieb, tak potom túto VPN službu môžeme jedine odporúčať!
Ak chcete bez starostí vyskúšať Surfshark VPN, využite túto mega zľavu 83% !